Çocukların eğitim alma hakkına engel olan üç neden ve çözüm yolları

3
119

Çocukların eğitim alma hakkına engel olan üç neden ve bu nedenlere uygun çözüm yollarını yazınız.

Ülkemizde bazı çocuklar eğitim alma hakkından mahrum kalmakta olup eğitim alamamaktadır, günümüzde nadir de olsa aslında bu rakam azınsanmayacak derecededir.

Çocukların eğitim alma hakkına engel olan bazı nedenler vardır bu nedenleri sizlerle buradan 3 tanesini ve bu nedenlere çözüm yollarını kendimce değerlendireceğim.

1. Neden, Okula uzaklık ve arazi şartları
Ülkemizde akdeniz, iç anadolu, ege, marmara, gibi bölgelerde okula ulaşım oldukça kolayken, doğu kesimlerde okula ulaşım özellikle köylerde ciddi derecede sıkıntılıdır, araziler düz olmadığından dağlık arazilerin arkasında veya üstünde kalan küçük köylerde yaşayan çocukların bazıları eğitim hayatına devam edememektedir, özellikle kış aylarında karın da yağması ile iyice sıkıntılar ortaya çıkmakta ve öğrenciler okula ulaşamamaktadır.

Çözüm : Bu gibi yerlerde küçük köylerde ciddi anlamda kışın sıkıntıların yaşandığı bölgelerde yaşayan çocuklara özel olarak yazın eğitim uygulanabilir, yani kışın 3,4 yada 5 ay tatil olacak şekilde yazın da içine alınarak ilkbahar, yaz, sonbahar dönemlerinde eğitim verilebilir. Okula uzaklık durumunu ise, köylü halkı birleşerek devletin de katkısı ile küçük okullar yapılabilir.

2. Neden, Ailenin ekonomik durumu
Bazı ailelerin ailevi durumları ekonomik açıdan sıkıntılı olmasından dolayı çocuklar okula devam edememekte, devam etseler bile bazı ihtiyaçlarını giderememekte olup, okuldan uzaklaşmasına sebep olabilmektedir.
Çözüm: Bu ve bunun gibi aileler tespit edilip, çocuğun bütün ihtiyaçları ücretsiz olması gerekmektedir, kıyafetinden, çantasına kadar pek çok ihtiyacı okul yada devlet tarafından karşılanabilir.

3. Neden, Çocuğun sağlık durumu

Çocuklardaki sağlık sorunları nedeni ile bazı çocuklar okula gidememekte ve eğitim alma hakkından faydalanamamaktadır.

Çözüm : Devletin uyguladığı bu ve bunun gibi rahatsız olan, sağlık sorunları olan çocukları sınıflar halinde birleştirerek bu eğitim verilebilir.

Önceki MakaleTemizlikle ilgili atasözleri
Sonraki MakaleSigaranın zararını bildiği halde sigara içmeye devam eden bir kişi

3 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz