Damat, Erkek Tarafı Hangi Eşyaları Alır ? Neler Yapar ?

0
524

damat dugunDüğün öncesi ve düğün sırasında yapması gerekenler erkek tarafı hangi eşyaları alır  ?, Damat tarafının düğün günü düğün esnasında salon içinde yapması gerekenler nelerdir ? falan filan.. Şaka biyana değerli okurlar aslında toplumda bir adet mi desem gelenek mi desem birşeyler var herkes tam olarak ne olduğunu bilmese de, evlenmeyi düşünen birisi olarak kız tarafı ne alır erkek tarafı ne alır bunları düşündüm ve araştırdım birazcık neler yapacağıma karar verdikten sonra bunları yazmak sizlerle paylaşmak istedim: ))

Şimdi gelelim neler yapacağıma, damat tarafının yapması gerekenlere, olmazsa olmazlara.. Bu yazının hemen ardından kız tarafı neler yapar adlı yazıyı da okuyabilirsiniz..

Evet Başlıyoruz damat tarafı bakalım neler yapıyormuş

-Damat, kız istemeye giderken çiçek, çikolata veya şekerleme alır.

-Söz kesilmesi sırasında damat tarafı söz yüzüklerini alır.

– Nişan sırasında, nişan yüzüklerini genelde erkeğin yüzüğünü kız, kızın yüzüğünü ise erkek alır.

– Nişan alışverişi sırasında kız tarafının bohçalık eşyalarını ve nişan kıyafeti, ayakkabı ve gidilecekse kuaför masraflarını erkek tarafı karşılar.

– Nişanda kıza takılan takıları da erkek tarafı alır. Erkeğin takılarını da kız tarafı alır.

Düğün hazırlıkları sırasında damadın üzerine büyük bir yük biner. Kına, ev hazırlığı ve düğün hazırlıklarının masraflarını damat tarafı karşılar. Genelde Türk adetlerinde bu böyledir. Peki bu hazırlıklar nelerdir? Damat ve tarafına düşen görevleri nedir? İşte detaylar:

-Kına gecesi hazırlığında kızın kına elbisesini ve aksesuarlarını (ayakkabı, çanta, küpe, kolye, iç çamaşırı) damat alır.

– Kına gecesinin, kına ve çerezini erkek tarafı temin eder.

-Düğün hazırlığı tamamen erkek tarafına aittir. Bu hazırlıklarsa şöyle:

-Düğün kartı ve basımının masrafları erkek tarafına aittir.

-Düğün salonu ve müzik eğlence masraflarını damat tarafı karşılar.

-Gelinlik ve gelinlik aksesuarlarını (ayakkabı, küpe, kolye, korse, çorap, sutyen, jartiyer,) ve masraflarını damat tarafı karşılar.

-Gelin arabası ve süslemesi

-Stüdyo, fotoğraf ve kamera çekim masrafları

– Kuaför ve güzellik salonu masraflarını erkek tarafı karşılar. (gelin ve geline yakın bir kişinin saç ve güzellik masrafını karşılar.)

– Damadın saç ve güzellik salonu masrafını damadın ailesi karşılar.

-Düğün arabası havlularını gelin tarafı temin eder. Erkek tarafı buna karışmaz.

-Konukların ulaşım (otobüs, midibüs, minibüs vb) masrafları. Bu masraflar kişilere özel değil bölgesel olarak yapılır. İnsanlar buralardan toplu alınır ve topluluğun kısım kısım indirilmesi sağlanır.

-Arabaya konulan bahşiş,

-Düğün yerindeki bahşiş,

-Nikah dairesi ve resmi işlem masraflarını erkek tarafı karşılar.

-Sağlık işlemleri masraflarını erkek tarafı karşılar.

-Gelin alma sırasında, kapı kapanması, kurdele bağlanması gibi durumlarda bahşişi erkek tarafı öder. Söz, nişan ve düğün hazırlıklarının ardından damadın ev hazırlığı yer almaktadır. Ev hazırlığı bazı aileler arasında çözümler sunulur. Ekonomi, seviyesi yüksek olan aileler, ev alımı veya yerleştirilmesi sağlanır

Kız tarafının zengin olması durumunda gelin babası eğer isterse damadına bir daire verebilir. Asıl hazırlığı damat tarafı yapmak mecburiyetindedir. İşte damadın ve damat tarafının yapması gerekenler:

-Yatak odası takımı, tül ve perdeler, halı, kilim, mutfak eşyalarını, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli süpürge, ütü, çeyiz, sandık, kız tarafı alır.

-Ev tutulur… Damadın anne ve babası yeni bir aileyi ya yanlarında veya başka bir evde barınmasını sağlar. Kiralık ise tutulur. Evin boya badana vb işleri yapılır.. Masrafları erkek tarafı karşılar.

-Oturma grubu

-Yemek odası takımı (masa, sandalye, gümüşlük, vitrin, televizyon sehpası, orta sehpa)

-Oturma salonunun halı veya kilim

-Abajur ve lambalar

-Çekyat,

-buzdolabı

-televizyon, müzik seti, vcd

-Ayakkabılık (portmanto)

Önceki MakaleAndroid Telefonlar İçin Dosya Gizleme, Şifre Koyma Nasıl Yapılır ?
Sonraki MakaleEskişehir Osmangazi Üniversitesi Bölümleri Taban Puanları 2013-2014

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz