Demokrasinin temel ilkelerini anlatan kompozisyon

0
275

Demokrasinin temel ilkeleri olan özgürlük, eşitlik, milli egemenlik, katılımcılık, insan haklarına saygı ve çoğulculuk kullanarak cumhuriyet yönetimini anlatan bir kompozisyon yazınız.

Demokrasi bugüne kadar insanlığın bulmuş olduğu en iyi yönetim şekli olarak bilinmektedir, insanlar yönetimde hepsinin söz sahibi olmasına demokrasi adı verilir, en altta yer alan kişinin en üste çıkabilme ihtimalidir demokrasi.

Demokrasi, kavramı Antik Yunan’da Demos kelimesinden gelmektedir, halkın yönetimde etkin şekilde söz sahibi olması yani halkın yönetime katılması zamanla demokrasi modelini ortaya çıkarmıştır.

Demokrasi ilkesinin tam anlamıyla var olabilmesi için kişiler arasında eşitlik ilkesinin var olması gerekir, eşitliğin olmadığı bir yerde demokrasi ilkesinden söz etmek mümkün değildir.  Yine demokrasi katılımcılık ilkesiyle de doğru orantılıdır, halkın sadece %10 unun yönetimde söz sahibi olması biz gerçek bir demokrasi sonucu vermez bu durumda katılımcılık ilkesi demokrasinin temelini oluşturan faktörlerden birisidir. İnsan haklarına saygı ve çoğulculuğun olmadığı yerde farklı renkler farklı fikirlerin yaşatılmadığı alanlarda da yine demokrasi eksik kalmış demektir, çoğulcu bir yapıya sahip olmak, farklı görüşleri dinlemek de yine demokrasinin en temel unsurları arasında yer almaktadır.

Önceki MakaleAlmanya’da Gezip Görülecek Yerler
Sonraki MakaleSiyasi hakların gelişimi açısından cumhuriyet öncesi ve sonrası dönem

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz