Depremin zararlarını en aza indirmek için neler yapılmalıdır

0
301
van depremi
van depremi

Depremin zararlarını en aza indirmek için neler yapılmalıdır, Deprem heran olabilecek bir doğal afettir, doğal afetin zararlarını en aza indirmek, depremden yaralanmadan çıkmak için öncesinde belli başlı önlemler alabiliriz. Depremde almamız gereken bu önlemlerden bazıları aşağıda yer almaktadır.

Yeni yapılan binaların temel kısımlarını depreme uygun yapılması : Yeni bir kanun çıkartarak, yeni yapılan tüm apartmanların zeminine depreme uygun yaylı sistem veya tekerlekli sistem yapılabilir, böylece bu sistem ile binalar deprem anında hiçbir şekilde etkilenmeyecektir.Bu sistemlere daha önceden Japonya’da uygunlandığını biliyorum.

Balçık ve yumuşak zeminlere ev yapılmamalı : Yumuşak ve balçık diye tabir edilen zeminlere apartman, bina türü şeyler yapılmamalıdır zira deprem anında ilk zarar görecek yerler buralardır, daha çok sert zeminlerin bulunduğu, kayaç alanlara binalar yapılmalıdır.

Evlerimizdeki, kitaplık, dolap vs. gibi şeyleri duvara iyice sabitlemek : Evlerimizde bulunan kitaplık, dolap gibi uzun ve dik eşyaları duvara iyice sabitlemek gerekir zira deprem anında ilk zarar görecek ve yıkılacak olan eşyalar bunlar olabilir ve deprem anında bizim panik yapmamıza neden olur.

Acil çıkış yollarını açmak : Eğer binadan deprem anında tahliye edilebilecek acil çıkış kapıları yoksa bu kapıları yapmak, varsa yollardaki tüm engelleri sanki yarın deprem olacakmış gibi açık tutmak gerekmektedir.

Binaların malzemelerini kaliteli ve malzemeden kaçmayarak yapmak : Binaların yapımında kullanılan malzemeleri en iyisinden ve hiçbir masraftan kaçınmadan yapmalıyız, özellikle bazı binalardaki beton eksikliğinden dolayı binalar zarar görmekte ve deprem anında çatlamaktadır. Bunlarla karşılaşmamak için sağlam yapılar oluşturmalıyız.

Önceki MakaleFabrika kurarken doğaya zarar vermemek için nelere dikkat edersiniz
Sonraki MakaleBir bölgede nüfusun bazı yerlerde yoğun, bazı yerlerde seyrek olması

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz