Din Görevlisi Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

0
160

Din Görevlisi Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?, Din görevlisinin sahip olması gereken özellikler nelerdir, din görevlisi nasıl olmalıdır.

Din görevlisi öncelikle yaptığı ve yapacağı davranışların diğer insanlara örnek olacağını bildiği için her zaman bilinçli şekilde hareket ediyor olması gerekir.

Halk arasında meşhur bir laf vardır “imam 5 yaparsa cemaat 15 yapar” tabi bunu ben değiştirdim gerçeği bu değil, Aslını bilenler çoktan anladı zaten… : )

Kısacası din görevlisi her zaman görevinin farkında olmalı ve halkı iyiye, güzele, doğruya yönlendirmeli, Allah’ın istek ve buyruklarını insanlara en güzel dille anlatmalı, Kuran-ı Kerim’in faziletlerini anlatmalı bunları yaparken de güzel ve anlaşılır bir dil kullanarak vatandaşlarla en güzel üslupla konuşmalı. İnanmayan insanlar bile din görevlisinin bu güzel tavrı karşısında mest olmalı ve gıpta ederek bakmalıdır.

Din görevlisinin bu bağlamda üstüne düşen görevler oldukça büyüktür. Din görevlisinin yapacağı yanlış davranışlar ve olumsuz hareketler ile pek çok farklı bireyi özellikle genç bireyleri dinden uzaklaştırabilir, dinden soğumasına sebep olabilir. Bu yüzden din görevlisi üstüne düşen görevin farkında olmalı ve bu bağlamda hareket etmelidir.

Din görevlisi her zaman güler yüzlü olmalıdır, çocuklara karşı, büyüklere karşı sevecen yaklaşmalı hiçbir kimsenin kalbini kırmamalı, yapıcı bir tavır sergilemelidir.

Vatandaşları bu bağlamda dine yaklaştırır, insanlara İslam’ın güzelliklerini anlatmalı ve bunu yaparken de anlaşılır olmalıdır.

Din görevlisi oldukça bilgili olmalıdır, bilgi birikimi fazla olan din görevlileri vatandaşların soracağı sorular karşısında her türlü cevabı kolay şekilde verebilecektir.

Önceki MakaleAstronotlar Neden Uzay Elbisesi Giyerler?
Sonraki MakaleKomşuluk ile ilgili Akrostiş Şiir Örnekleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz