Doğada Sesin Yansımasını Kullanan Hayvanlar

2
2059

Doğada Sesin Yansımasını Kullanan Hayvanlar Nelerdir? Sesin yansıması ile yönünü bulan canlılar.

Ses dalgaları kaynağından çıktığı zaman bir madde ile karşılaştığında yansıma gerçekleşir. Ancak bazı maddeler yansıtma özelliği göstermez ve sesi soğurur. Evlerimizdeki eşyalar da buna örnektir, oda boş iken nasıl sesimiz yansıyorsa dolu iken yansıma meydana gelmez, çünkü eşyalar sesi soğurur.

ses dalgalarının yansıması nasıl gerçekleşir

Doğada bazı hayvanlar sesin yansa özelliğini kullanarak yönlerini bulurlar.

Görme duyuları çok gelişmemiş olan yarasalar yönlerini ve avlarını bulabilmek için sesin yansıma özelliğini kullanırlar. Çıkardıkları sesler ve yansıma ile avlarını ve yönlerini bulurlar.

Yunuslar da yönlerini bulmada çıkardıkları sesler ile yaparlar, çıkardığı ses balık sürülerine çarpar ve yansıyarak tekrar yunusa gelir böylece avlarını bulurlar. Yönlerini bulurken de aynı yöntemi kullanırlar.

Yarasa ve yunus gibi hayvanların yönlerini bulmalarından etkilenerek sonar cihazı geliştirilmiştir. Bu cihaz ile tıpkı yarasa ve yunuslarda olduğu gibi ses çıkartarak engellerin yeri tespit edilir. Balıkçıların balık sürülerini tespit ederken, okyanuslarda, göllerde, yer altında maden ararken bu özellik kullanılır.

Trafik polislerinin radarları da yine bu sistem ile çalışmaktadır. Karşıdaki araca sinyal göndererek süratini hesaplamaktadır.

Ses dalgalarının yansıma özelliği tıpta ise ultrason cihazları ile kullanılır. Böylece hastanın vücuduna ses dalgası gönderilir ve bu sesler görüntüye çevrilir.

 

Önceki MakaleAy’ın gökyüzünde görünmesi hangi yansıma türü sayesinde gerçekleşir?
Sonraki MakaleSes yalıtımının faydaları nelerdir

2 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz