Dr. quesney kimdir ? Akım tablosu

0
101

Dr. Quesney, servetin kaynağının tarımsal üretim olduğunu ortaya koyduğu analizinde, alansal bir yaklaşım yapmış olmasına karşın, bunu açıkça vurgulanmamıştır. Asıl mesleği tıp doktorluğu olan yazar 1758 yılında yayınlanan Tebleau Economique (Ekonomik Tablo) adlı eserinde, servetin doğuşu ve birikimi için gerekli artığın ortaya çıkışını ve toplumdaki sınıflar arasındaki dağılışını orijinal bir tablo ile açıkladı. Kısaca akım tablosu denilen bu analizde, toplum üç sınıfa ayrılmaktadır.
– Toprağı işleyen ve üretimi yapan sınıf Tarımda kiracı durumunda olan bu sınıf, gerçek üretken durumundadır. Çünkü kendi gıdasal gereksi¬nimleri yanında diğer sınıflarınkini de karşılamaktadır.
– Toprak mülkiyetini elinde bulunduran sınıf
Tüccarlar ve zanaatkarların oluşturduğu kısır sınıf
Bu şekilde safi hasılanın bu üç sınıf arasında dağılımını ortaya koyan Dr. Quesney, toplumu bu kadar net bir tarzda sınıflara ayırırken, alanı analizine katabilirdi. Çünkü, söz konusu analizdeki verimsiz sınıfla, mal sahibi olan rantiyer sınıflar genellikle kentlerde otururken, üretken sınıflar ise kırsal yörelerde oturmakta ve faaliyette bulunmaktadırlar

Önceki MakaleRichard cantillon kimdir ? Hayatı
Sonraki MakaleSelen Soyder Tolgahan Sayışman Aşkı Fotoğrafları, Resimleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz