Richard cantillon kimdir ? Hayatı

0
295

İrlanda asıllı olan ve yaşamının büyük bir kısmını Fransa’da geçiren  Cantillon işten attığı bir aşçı tarafından 54 yaşında öldürüldü. Katilin soy­duktan sonra ateşe verdiği evden kurtarılrn Essai sur la nuture des commerce en general (Ticaretin Niteliği Üzerine Ge.*el Deneme) adlı zengin eseri, ölü münden 21 yıl sonra 1755 yılında Londra’da yayınlandı.

Cantillon ortaya koyduğu parlak analizlerde fizyokratları (özellikle Dr. Quesney’i) olduğu kadar klasik ekonomistleri (başta Adam Smith ve Malthus’u) etkiledi.

Paranın miktar teorisini ilk defa ortaya atan yazar, başkentlerin, kent ve kasabaların hiyerarşisi üzerinde yapmış olduğu ve kentlerin bulunduğu coğrafi yöre ile taşıma giderleri arasındaki ilişkileri saptamaya çalışmıştır. Ona göre, genel şema, coğrafi koşulların özel karekteristikleriyle anlam kazanmaktadır. Deniz kıyısında ya da büyük ırmaklara yakın bağlantısı olan kentler, taşıma kolaylıklarından dolayı, kendiliklerinden hızlı bir gelişim sürecine girmektedirler. Çünkü, tarımsal ve tarım dışı ticaret mallarının deniz ve ırmak yolu ilen taşınması, kara taşımacılığına oranla daha kolay ve daha ucuzdur.

 

Önceki Makaleçanakkale bayramiç kaza mehmet özer, reşit tümer, Hidayet Bayındır
Sonraki MakaleDr. quesney kimdir ? Akım tablosu

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz