Dudaktan Öpüşünce Oruç Bozulurmu ?

0
746

orucDudaktan Öpüşünce oruç bozulur mu ?, karımla, kocamla öpüşünce oruç bozulurmu, sevgilimle öpüşünce oruç bozulurmu

Ramazan ayı içinde en çok merak edilen sorulardan birisi de “dudaktan öpüşünce oruç bozulurmu ?” bu sorunun cevabını bu başlık altından sizlere vermeye çalışacağım.

Hz. Muhammed (s.a.v) döneminden örnekler ile de bu yazıyı desteklemeyi düşünüyorum, +dudaktan öpüşmek orucu bozarmı+ yada sevgilimle öpüşmek orucu bozarmı, “kocamla dudaktan öpüşmek orucu bozarmı”, “karımla dudaktan öpüşmek orucu bozarmı”, gibi bu soruları çoğaltabiliriz bu soruların cevaplarını bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda almış olacaksınız.

Ebu Hüreyre´nin anlattığına göre;

..bir adam, geldi, Peygamberimize, oruçlunun hanımına cinsel ilişki dışında yaklaşmasını sordu. Peygamberimiz ona müsaade etti. Ardından bir başkası geldi, o da aynı şeyi sordu. Fakat ona izin vermedi.

Peygamberimizin müsaade ettiği kişi yaşlı birisiydi, izin vermediği de genç bir insandı. (Ebu Dâvud, Savm:35.) Böyle bir halde yaşlı bir insan nefsine hâkim olabilirken, genç birisinin nefsine söz geçirmesi oldukça zordur, daha ileri giderek orucunu sakatlayabilir. Bunun için Peygamberimiz gençlere izin vermemiştir. Aynı konuda Hz. Âişe annemiz de diyor ki: “Resulullah (a.s.m.) oruçlu olduğu halde hanımlarından birini öperdi.” Hz. Âişe bunu söyleyince gülerdi. (Ebu Dâvud, Savm:33) Yine konuyla alakalı benzer bir olayı Hz. Cabir anlatıyor: Hz. Ömer bir gün telâşla geldi: “Ey Allah´ın Resulü!” dedi, “Bugün ben büyük bir hata işledim, oruçlu iken hanımımı öptüm!”

Peygamberimiz de şöyle cevapladı:

“Sen oruçlu iken mazmaza yapmaz mısın (abdest alırken ağzına su vermez misin? Bu orucunu bozar mı?)” Hz. Ömer, “Bunda bir sakınca yoktur” dedim, Peygamberimiz buyurdular ki: “Öyleyse niye (öpmekle telaşa ediyorsun?)” (Ebu Dâvud, Savm:33.) Hadislerden anlaşılan manaya göre, bir kişi hanımını veya bir kadın kocasını oruçlu iken öpecek olsa, erkekten meni, kadından da bir yaşlık belirse, oruçları bozulmuş olur. Bundan dolayı da Ramazan´dan sonra oruçlarını kaza etmeleri gerekir.

Kadın bu öpme sonunda bir yaşlık değil de, bir lezzet duyacak olsa orucu bozulmaz. Okşamak, el tutuşmak, boyuna sarılmak da öpme gibi değerlendiriliyor.

Yukarıdaki yer alan örnekte herşey net bir şekilde anlatılmış, en güzel örnek verilmiş, eğer sormak istediğiniz ve ayrıca paylaşmak istediğiniz bir konu varsa yazının altında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Önceki MakaleDenize, Havuza Girince Oruç Bozulurmu ?
Sonraki MakaleRamazanda Oruç Tutarak Zayıflamak, Kilo vermek

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz