Eğitimin bir ülkenin gelişmesindeki yeri ve önemi

0
130

Eğitimin bir ülkenin gelişmesindeki yeri ve önemi, ülke ekonomisinin gelişmesi ile eğitim arasındaki ilişki,

Ülkenin gelişmesi, değişmesi ve kendini yenilemesi ile birlikte ekonomik özgürlüklerin kazanılması tüm bu sayılanların ve daha fazlası eğitim ile mümkün olur, eğitim ile nitelikli insanlar yetişir nitelikli insanlar topluma faydalı olur ve başta ülke olmak üzere dünyayı değiştirebilecek en önemli kişilerdir nitelikli insanlar.

Eğitim ülke ekonomisinin gelişmesine, ülkenin gelişmesine büyük katkı sağlar. Ülke içinde yaşayan insanların büyük çoğunluğu eğitim almış ve bilgili insanlardan oluşuyorsa o ülkenin gelişmiş yada kısa süre içinde gelişecek bir ülke olduğundan söz etmek mümkündür.

Her alanda eğitim almış olan bir kişi eğitim almayan birisine göre olayları neden sonuç ilişkisi içinde daha farklı bir pencereden değerlendirebilir, ülke sorunlarına daha farklı bir bakış açısı getirebilir.

Fakat eğitimsiz kişiler sadece kulaktan duyma laflara inanarak kendileri araştırma ve bir sonuca varma işleminden yoksundur.

Eğitim sayesinde bilim adamları yetiştirilir bu bilim adamları yeni projeler üretir ve hem ülke ekonomisine faydalı olur hemde insanların yaşamlarını kolaylaştırır.. Üretilen yeni ürünler, hayatı kolaylaştıran cihazların dünya pazarlarına pazarlanması ülke ekonomisini ciddi derecede rahatlatır.

Önceki MakaleNitelikli insan gücünün gelişmeye katkısı
Sonraki MakaleSurvivor 2016 Gizem Kerimoğlu Kimdir Hayatı, Biyografisi, Fotoğrafları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz