Enzim Hızına Etki Eden Faktörler Nelerdir ?

0
270

Enzim Hızına Etki Eden Faktörler

1-Enzim ve Substrat Miktarı: Enzim ve substrat birbirine bağlı olarak reaksiyon hızını belirler. En­zim ve substrat miktarları orantılı olarak artırılırsa, tepkime hızı doğru orantılı bir şekilde artar..

enzim ve sbstrat miktari

2. Sıcaklık: Enzimatik re­aksiyonlarda sıcaklık artırılırsa tepkime hızı da artar. Yüksek sı­caklıklarda (50-60 °C’de) en­zimler etkisizdirler. Bunun üze­rindeki sıcaklıklarda enzimler tamamen koagüle olur ve bir da­ha çalışmazlar. Düşük sıcaklık­larda ise enzimin etkinliği azalır.

enzim sıcaklık

3- pH Derecesi: Enzimler pH değişimlerine karşı çok duyarlıdırlar. Genellikle çok fazla asidik ve alkali ortamda etkisizdirler.

enzim ph derecesi

4-Substrat Yüzeyi: En­zimden etkilenen maddenin yü­zeyindeki, artış tepkimeyi hızlan­dırır. Ezimler etki ettikleri mad­delere yüzeylerinden etki ettikle­rinden, etki yüzeyi ne kadar ar­tarsa tepkime hızı da o derece artar. Bu yüzden besinleri daha çok çiğneriz. Küçük parçalara ayrılmış, kıyılmış besin maddele­ri büyüklere nazaran daha kolay pişer ve daha kolay sindirilir.

enzim substrat yüzeyi
enzim substrat yüzeyi

5-Su Miktarı: Enzimler sulu ortamlarda daha iyi çalışırlar. Ortamdaki su miktarı % 15’in altına düşerse enzimin etkinliği azalır.

enzim su miktarı
enzim su miktarı

6-Aktivatörler: Enzim reaksiyonlarında hızlandırıcı etki yapan maddelere aktivatör adı verilir, örneğin; ısı, besin vb gibi.

7- İnhibitörler: Bir çok kimyasal madde enzimle­ri etkisiz hale getirir. Substrata çok benzeyen bu inhibitörler enzimle birleşerek onu bloke eder ve enzi­mi etkisiz hale getirirler, örneğin; zehirler ile cıva, kurşun gibi metaller.

Önceki MakaleTürk Telekom Akşam 7 den Sabah 7 ye Ev ve Cep Telefonları Aramak Bedava Kampanyası
Sonraki MakaleHücre Zarının Özellikleri ve Görevleri Maddeler Halinde

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz