Eski Eşyalar Elektrikli Elektronik Ürünlerin Geri Dönüşümü

0
134

regal-bulasikElektrikli eski eşyaları nereye satabiliriz, geri dönüşüm projesi, elektrikli eski eşyalar geri dönüşüm, eski eşyalar geri dönüşüm,

Çevre ve şehircilik bakanlığı 2013 yılında yeni uygulama başlatıyor bundan böyle eski televizyon, bulaşık, çamaşır makinaları tüketiciden alınacak.

Böylece hem vatandaş belli bir gelir elde edecek hemde çevreye zararlı ürünler toplanmış olacak.

Atık Toplamak İçin Platform Kuruluyor
Aralarında Arçelik, Vestel, Profilo, Beko ve Bosch’un da bulunduğu beyaz eşya üreticileri ile HP, Dell, Apple, Toshiba, Samsung, Sony, ve Casper gibi bilgisayar üreticisi firmaların atık toplama amacı ile üye oldukları TÜBİSAD ve BESD gibi dernekler aracılığıyla platform çalışması yaptıklarını açıklayan Dr. Fevzi Toksoy, “Kurulacak platformlar vasıtası ile piyasadaki rakiplerin bir araya gelerek ortak bir ticari faaliyet içerisine girmeleri oldukça risklidir. Bu durum Rekabet Hukuku açısından ihlallerin oluşumunu tetiklemektedir” dedi. Firmaların Bakanlığın düzenlemeleri doğrultusunda hareket ettikleri için her türlü davranışlarının meşru olduğu yanılgısına düştüklerini ifade eden Dr. Fevzi Toksoy, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Rekabet Kurumu’nun koordineli çalıştığını ve her iki kurumun da da oluşacak risklerin bilincinde olduğunu bildirdi. Üretici firmalar tarafından kurulacak olan derneklerin geri dönüşüm ekonomisini yürütmek için yetkilendirileceğini söyleyen Dr. Fevzi Toksoy, “AB ile paralel yürütülen bu tip atık kontrolü düzenlemeleri ile ilgili, Avrupa’da da birçok yetkilendirilmiş kuruluşa soruşturmalar açılmış ve cezalar verilmiştir. AEEE yönetmeliği çerçevesinde belirlenecek olan yetkilendirilmiş kuruluşların da rekabet hukukunun varlığını unutmamalarını şiddetle öneriyoruz” dedi.

Beyaz Eşyaların Yüzde 65’i Geri Dönüşecek
İlgili yönetmelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 22 Mayıs 2012’de çıkarıldı. Haziran 2013’te yürürlüğe girecek olan ve 2013 – 2018 yıllarının planlandığı yönetmeliğin 16. maddesinde, üretici firmaların, hangi oranlarda geri dönüşüm ve geri kazanım miktarlarını karşılaması gerektiği belirtiliyor. Buna göre ağırlık bazında olmak üzere 2013’te büyük ev eşyalarının yüzde 65’i (2018’de yüzde 75), küçük ev aletlerinin yüzde 40’ı (2018’de yüzde 50), bilişim ekipmanları ve telekomünikasyon ekipmanlarının yüzde 50’si (2018’de yüzde 65), elektrikli ve elektronik aletlerin yüzde 40‘ı (2018’de yüzde 50), oyuncaklar, eğlence ve spor aletlerinin yüzde 40’ının (2018’de yüzde 50) yönetmelik çerçevesinde geri dönüşümü hedefleniyor.

Önceki MakaleKarakalem Araba Çizimleri, Resimleri, Örnekleri Nasıl Çizilir, Video Anlatım
Sonraki MakaleCall Of Duty Black Ops 2 Error during initialization Unhandled exception caught

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz