Fotoğraf Makinesinde Enstantane Hızı Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır

1
131

Profesyonel makina alanlar için ençok merak edilen sorulardan olan enstantane hızı nedir ? sorusu bu başlık altında sizlerle olacak bu yazıyı okuduğunuzda, diyafram nedir ? nasıl kullanılır bu yazıya da göz atmanızı tavsiye ederim.

Profesyonel Fotoğraf makinesi macerama canon 60d ile başladım değerli okurlar, bende sizler gibi çok merak ediyordum neredeyse bugün 3 saatimi verdim ve internette yoğun bir araştırma sonunda enstantane hızı, diyafram ve iso değeri hakkında geniş bilgiye sahip oldum.

Bu başlık altında sizlere enstantane hızından bahsedeceğim, enstantane hızı kısaca çok fazla hareketli bir nesne çekerken nesneden net bir fotoğraf almak için kullanılır. Örneğin yapay havuzda birbirine çarparak akan suları çekip suların nasıl birbirine çarptığını net bir şekilde görebilirsiniz bu ayar ile.

Şimdi bunu nasıl yapacağımıza gelelim,

Enstantane hızı değerlerini kafanızda canlandırırken saniye cinsinden hesaplayabilirsiniz, örneğin 1/6  bu değer saniyenin 6 da birine takabül eder kısaca böyle düşünebilirsiniz.

Bu değerle hareketli bir nesneden sağlıklı bir sonuç almak zor olabilir.  Nesnenin nekadar hareketli oldğuna bağlı olarak bu değeri artırabilirsiniz.

Ancak karanlık ortamlarda bu değeri artırdığınızda karanlık fotoğraflar alabilirsiniz, bunun nedeni ışığın içeri ,az girmesidir, dolayısıyla enstantane hızı değerini artırdığınızda içeriye giren ışık çok azalacaktır.

Sormak istedikleriniz varsa yorum bölümünden iletebilirsiniz. Güzel çekimler dilerim : D

Önceki MakaleFotoğraf Makinesinda Diyafram Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?
Sonraki MakaleFotoğraf Makinesinde İso Değeri Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz