Geçmişten günümüze iletişim araçları nelerdir

0
1920

İnsanlık ilk zamanlardan itibaren sürekli olarak birbirleri ile iletişim kurma, gereksinimi duymuşlardır ilkel kabilelerden büyük göçebe yaşam süren gruplara kadar pek çok toplumların meydana gelmeye başladığı yerlerde iletişim bir gereklilik haline gelmiştir bu amaçla insanlar kendi iletişim araçlarını her dönem kendi içinde bulundukları ekonomik ve sosyal imkanları kullanarak iletişim aracı yapmaya çalışmışlardır, işte bu yazıda geçmişten günümüze kullanılan iletişim araçlarını inceleyeceğiz.

1-Yazı

1

Yazının icadı sadece iletişim tarihinin değil, insanlık tarihinin en önemli olayları arasında yer almaktadır. Pek çok düşünce adamı yazının icadının insan beyninin düşünme sistemini bile değiştirdiğini belirtmiştir.

2-Tamtam

2 tamtam

Tamtam insanların ilk kullandığı çalgılardan birisidir. Günümüzde ise en yaygın vurmalı çalgıdır.

3-Duman

3

Dumanla haberleşme, kızılderelilerin kullandığı çok ilkel ve basit iletişim yöntemidir.

4-Posta Güvercini

4

İnsanlar yazıyı bulduktan sonra mektupları ulaştırmak için güvercinleri eğittiler. Bir noktadan bırakılan güvercinler aldıkları eğitim sayesinde karşıdaki kişiye yazılı mesajı iletmeye başladı.

5-Matbaa

ilk matbaa

Matbaanın ilk kullanılması Uzakdoğu’da başlamıştır. İlk matbaa, ağaç oyma tekniği kullanarak, M.S. 593’de Çin de kurulmuştur.

6-Telgraf

telgraf

Telgraf iki merkez arasında kararlaştırılmış işaretlerin yardımıyla yazılı haberlerin veya belgelerin iletimini sağlayan bir telekomünikasyon düzenidir.

7- Telefon

eski telefon
eski telefon

Birbirine uzak yerlerde bulunan kişiler ve düzenekler arasında bilgi alışverişini sağlayan elektrikli ses alıp verme aygıtı.

8-Gazete

gazete

Gutenberg’in hareketli hafleri kullanan baskı makinesini icat etmesinden yaklaşıp 150 yıl sonra ilk gazeteler ortaya çıkmaya başlamıştır.

9- Radyo

radyo

Gerçek anlamda ilk radyo yayını 1920 yılında ABD’de pittsburg’da yapıldı. Ancak telsiz iletişimi olarak daha önceleri radyo teknolojisi kullanılmaya başlanmıştır.

10-Televizyon

ilk televizyon
ilk televizyon

Televizyonun babası olarak tanınan Paul Nipkow 1884 yılında resim tarama makinası yaparak bu taranmış resmin telgraf hatlarından iletilmesini tasarlamıştır.

11-İnternet ve Yeni Medya

internetin hayatımızı kolaylaştırması
internetin hayatımızı kolaylaştırması

ENİAC adındaki ilk bilgisayarın askeri amaçlarla 1946 yılında geliştirilmesiyle dijital çağ başlamış oldu.

Önceki MakaleÇevrenizde en fazla hangi teknolojik ürün kullanıldığını gözlemleyiniz
Sonraki MakaleDers kitabında “İçindekiler” ve “Kaynakça” bölümleri neden oluşturulmuştur

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz