Henry Brooks Adams Kimdir, Hayatı

0
154

Amerikalı yazar ve tarihçi (Boston 1838 Washington 1918) püriten bir ailenin çocuğu olan Adams, ülkesinin politika ve kültür hayatında önemli bir rol oynamıştır.

Değişik devirlerde uzun süre Avrupa’da yaşamıştır. Gazetelerde yayınladığı yorumları, tarihsel ve ekonomik incelemeleri büyük ilgi uyandırmıştır.

1870’de Harward Üniversitesi Ortaçağ Tarihi kürsüsüne atanmış ve North American Review’nun başına getirilmiştir. Yeniçağ tarihiyle de ilgilenen Adams, görüşlerine temel olarak şu ilkeyi almıştır. Politika insanların değil kuvvetlerin savaşıdır.

Dokuz cilt halinde yayınladığı History of the Ünited States Amerika tarihinin 1801-1817 yılları arasındaki dönemini ayrıntılarıyla ele alan zengin bir kaynaktır.

XIII. yüzyılın birliği üzerine deneme diye tanımladığı ve ortaçağı felsefe, sanat, toplumsal hayat bakımından birleştirici bir ortam olarak ele alan <Mont-Saint Micheal and Chartres> adlı kitabı en önemli eseridir. Ayrıca <The Education of Henry Adams> da bir çözülme noktasına ulaştığını ileri sürdüğü Amerikan uygarlığını eleştirmiş ve Amerikan gençliğinin 1929 ekonomik bunalımı öncesindeki sorunlarına eğilmiştir.

Önceki MakaleArthur Adamov Kimdir, Hayatı
Sonraki MakaleAdana Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz