Genel nüfus sayımlarında elde edilen veriler hangi amaçlar için kullanılabilir?

0
159

Genel nüfus sayımlarında elde edilen veriler hangi amaçlar için kullanılabilir?

Günümüz şartlarında ve teknoljisinde ülkelerin güçlü olduğunu kanıtlamak, gövde gösterisi yapmak ve diğer devletlerin, milletlerin üstünde olduğunu göstermek için nüfus sayısı malesef yeterli olmamaktadır, ancak geçtiğimiz çağlardaki dönemlerde nüfus nekadar fazlaysa okadar güçlü sayılırken, günümüzde bu tamamen bilimle, teknoloji ile ölçülmektedir.

Bir devlet düşünün, teknolojide çok geride, kendine ait bir savaş uçağı yok, kendine ait uzun menzilli bir füze sistemi yok, bu devletin nüfusu çok fazla diyelim, ancak diğer bir yanda bahsettiğimiz devletin büyüklüğünün 4 de 1 i kadar büyüklükte başka bir devlet var diyelim, ve savunma sistemi çok gelişmiş, kendine ait yazılımları, füzeleri, uçakları, tankları, tüfekleri, topları var, teknolojide çok üstün, bilimde çok üstün…

Günümüzde küçük ama teknolojide daha ileride olan devlet her zaman öndedir, zira artık savaşlar bilim ve teknoloji ile yapılmaktadır.

Genel nüfus sayımlarında elde edilen veriler hangi amaçlar için kullanılabilir?

Ülke içinde yaşayan insan sayısını, insanların vasıflarını, yaşlarını, özelliklerini tespit etmek devletin aslında görevidir, insanların özelliklerini bilip onlara uygun hizmetler sunmanın ilk aşamasıdır.

Nüfusun sayısı, artışı-azalışı, kır-kent nüfusu, çalışma durumu, gelir düzeyi, doğum ve ölüm oranları, eğitim durumu, yaş ve cinsiyet gibi özelliklerini tespit etmek için nüfus sayımı yapılmaktadır. Bu gibi elde edilen veriler ülkenin kalkınma planının yapılması için gereklidir.

Önceki MakaleDoğu Anadolu’da nüfusun az olmasının nedenleri
Sonraki MakaleKırsal kesim ve kentlerin nüfus karşılaştırması

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz