Genetik mühendisleri hangi konularda çalışma yaparlar

0
99

Genetik mühendisleri hangi konularda çalışma yaparlar, genetik mühendisleri ne yaparlar, genetik mühendisliği araştırma konusu,

Genetik mühendislerinin çalışma alanı canlıların kalıtsal özelliklerini araştırmak, bu özellikleri değiştirip yeni özellikler kazandırmaya çalışmaktadır. Genetik mühendisleri geçtiğimiz yıllarda Dolly adında bir koyunun genlerini alıp, bu koyunun aynısından birtane daha yapmışlardır, bu olay genetik mühendisliğinin direk çalışma alanına girmektedir.

Canlıların gen yapılarını inceleyen bilim olarak bilinmektedir. Genetik mühendisleri Dolly adında koyunu klonlarken, koyundan geni alıp, başka bir taşıyıcının bir hücresinde DNA’sıyla birleştirir ardından hücreyi çoğaltır.Hastalıkların tedavisinde gen aktarımı yapılarak hasta olan genin yerine tedavi edici gen aktarımı yaparak gen tedavi edilmektedir. Genetik mühendisleri canlılara yeni üstün özelliklere sahip olamasını sağlayıp olumsuz özelliklerinden kurtulmasını sağlamak için çalışmaktadırlar. Bununla birlikte süper canlılar yaratmak istemektedirler.

Genetik mühendisleri özellikle (GDO) lu ürün üretimi konusuyla da yakından ilgilidir, GDO lu ürünler sağlığa zararlımı değilmi henüz araştırılırken, piyasada yüzbinlerce GDO lu ürün yer almaktadır. Örneğin soğuğa dayanıklı olan kutup ayısının genini alıp, soğuğa dayanıksız olan domatese aktarabilmektedirler böylece domates soğuğa karşı dayanıklı olabilmektedir.

Genetik mühendislerinin çalışma alanları bu şekildedir.

Önceki Makale“İki günü eşit olan aldanmıştır” hadisinin anlamı
Sonraki Makaleİnsanlarda yaygın olarak görülen genetik hastalıklar nelerdir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz