Hangi tür yüzeyler cismin hareketini zorlaştırır

1
110
sürtünme kuvveti
sürtünme kuvveti

Hangi tür yüzeyler cismin hareketini zorlaştırır? Örneklerle açıklayınız

Kaygan yada kaygan olmayan semin diye tabir edeceğimiz cisimler ve yerler vardır örneğin çalışma masalarının üstüne anahtar yada cam bardak koyduğumuzda çok rahatlıkla masanın üstünde hareket ettiğini dokunduğumuzda çok rahatlıkla kaydırabileceğimizi göreceksiniz, işte bu bazı cisimlerin düz zemin üzerinde kolaylıkla hareket etmesinin sebebi sürtünmenin az olmasından kaynaklanmaktadır.

Eğer sürtünme çok fazla ve yoğun olsaydı cisim biz kuvvet uyguladığımızda bile az biraz kayıp ardından hemen duracaktı ancak sürtünme az olduğundan cisim gözle görülür şekilde kaymaktadır. Anahtar, cam bardak, metal para gibi cisimleri cam ve benzeri bir düzlüğe sahip yüzeyde itme kuvveti uygulayın çok rahat kaydıklarını göreceksiniz bu cisimlerin yüzeye tutunmaları yani sürtünmeleri azdır bu yüzden rahatlıkla kayabilirler.

Fakat içi su dolu plastik bir şişe, deri yüzeye sahip bir cüzdan, gibi cisimleri aynı cam veya benzeri bir yüzeye sahip alanda kuvvet uyguladığınızda kayacak ancak hemen durduğunu göreceksiniz. İşte bu cisimlerim yüzey üzerinde hareketini artıran veya azaltan yani kaymanın uzun yada az sürmesine neden olan en temel neden, cisimlerin sürtünmenin az yada fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Önceki MakaleAlem yapmak deyiminin anlamı nedir, kısaca
Sonraki MakaleCismin bir yüzey üzerinde hareketini kolaylaştırmak için neler yapılabilir

1 Yorum

  1. sınıfta sakız çiğnedim diye hoca bana ceza olarak bu ödevi verdi hiçbir sitede bukadar güzel ve renkli şekilde anlatılmış bir yazı yok çok teşekkür ederim işime yaradı öğretmenim bana artı verecek çok güzel yaptığım için

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz