Hasta ziyareti adabı

0
737
hasta ziyareti adabı

Hasta ziyareti adabı ile ilgili yazı.

hasta ziyareti adabı

HASTA ZİYARETİNİN KISASI MAKBUL

Toplumumuzda hasta ziyaretlerinin kısa olacağı konusunda bir inanış hakimdir. Doğrudur… Hasta ziyaretlerinin kısası makbuldür. Bunun sebebi hasta biz ziyarete gittiğimizde kendinde ise rahatsız olacaktır, ve bizim yanımızda doğrulmak, yatıyorsa oturmak, oturuyorsa üstünü başını düzeltmek isteyecektir. Bu yüzden hasta ziyaretleri hem hastayı yormamak hemde hastayı daha çok istirahat etmesine olanaklı hale getirmek için kısası makbuldur.

Hasta ziyaretlerinde birde en önemli konu hastaya moral vermektir, hasta ne kadar kötü olursa olsun hastanın yüzüne asla kötü veya olumsuz bir şey asla söylenmemelidir, daha çok telkin edici, onu hayata bağlayıcı, içini kıpraştıracak sözler sarf etmeliyiz, cümlelerimizi özenle seçerek söylemeliyiz ki söyleyeceğimiz en ufak olumsuz anlam içeren bir cümle ile hasta hayata küsebilir, hayata olumsuz şekilde bakmasına sebebiyet verebiliriz.

Hem bu yüzden hemde hastanın yorulmaması için hasta ziyaretlerini kısa tutmalı, hastanın yanında olumsuz hiçbir cümle kurmamalıyız.

Sürekli hayata olumlu baktığımıza dair cümleler kurmalı, hastaya “benim dayımda da aynısı olmuştu zor yürüyor şimdi” gibi olumsuz örnek oluşturacak cümleler ASLA kullanmamalıyız.

Bunun yerine “benim dayım da aynı rahatsızlığı geçirmişti şimdi durumu iyi şükür” gibisinden daha çok olumlu anlam yüklü olan cümleler tercih etmeliyiz.

Bu yüzden hastanın yanında söyleyeceğimiz kelimeler ve cümleler büyük önem taşımaktadır. Dikkatli olmalıyız.

Önceki MakaleSeracılık nedir? Seracılığın en fazla yapıldığı bölge neden akdeniz bölgesidir?
Sonraki MakaleGelen gideni aratır atasözü ile ilgili kompozisyon anlamı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz