hücre teorisi ile ilgili bilgi

0
198
hücre teorisi nedir
hücre teorisi nedir

Hücre teorisini ilk kez 1665 yılında Robert Hooke adlı ingiliz bilim adamı bulmuştur. Mikroskopla incelediği hücrelerin şekillerini içeren Micrographia adlı kitabını da ardından yayınlamıştır.

”Hücre Teorisi” alman zoolog Theodor Schwan,Mathias Schleiden ve ünlü alman patolog Rudolf Virchow ‘un çalışmaları sonucunda kurulmuştur.1839 yılında Schleiden bitkilerin en küçük yapısal biriminin hücre olduğunu ve dokuların hücrelerden oluştuğunu bulmuştur.
Yine 1839 yılında Schwan bitkilere ek olarak hayvansal dokularında hücrelerden oluştuğunu deney ve gözlemlerine dayanarak açıklamış ve hücre teorisine çok önemli katkılar sağlamıştır.İki bilimadamının hücre üzerine yaptığı araştırmalar başka kişileride hücre üzerine çalışmalar yapmasına teşvik etmiştir.

Wirchow ayrıca bitkiler ve hayvanların yani tüm canlıların hücre yada hücrelerden meydana geldiğini ,yine bu hücrelerin sahip olduğu genetik bilgilerinde,oluşan diğer hücrelere aktarıldığını savunarak Hücre Teorisini açıklamıştır.

Hücre Teorisini aşağıdaki şekilde maddeler halinde özetleyelim;

  • Hücre yaşayan organizmaların yapısal ve fonksiyonel temel birimidir.Bilinen tüm yaşayan canlılar bir yada birden çok hücreden oluşur.
  • Tüm hücreler varolan bir hücrenin bölünmesiyle meydana gelir.
    Tüm metabolik ve biyokimyasal enerji akışları hücrelerin içinde gerçekleşir.
  • Hücreler sahip oldukları kalıtsal bilgiyi (Nükleikasitler yada DNA) hücre bölünmesi aracılığı ile bir hücreden diğer hücreye aktarırlar.
  • Benzer türlere ait olan organizmalardaki tüm hücreler temel olarak aynı kimyasal yapıya sahiptir.
Önceki MakaleDenizli Pamukkale Travertenleri
Sonraki Makalebirleşik sözcükler nasıl hecelerine ayrılır

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz