Hz. Muhammed Hayatı kısaca özet

0
318

Hz. Muhammed Hayatı kısaca özet,

Hz. Muhammed’in hayatı ile ilgili olarak kısaca özet şeklinde bilgileri buradan bulabilirsiniz. Hz. Muhammed 571 yılında Arap yarımadasında Hicaz bölgesinde dünyaya geldi. Annesinin adı Amine, Babasının adı ise Abdullah’dır.

Hz. Muhammed’in dünyaya geldiği dönemde Arap halkında bütün kötülükler mevcuttu, putperesttiler pek çok kötü alışkanlıklar mevcuttu. Hz. Muhammed bazı iklim problemleri yüzünden sütannesi olan Halime’ye verildi.

Hz. Muhammed 4 yaşına kadar sütannesi ile birlikte yaşadı. 4 yaşından itibaren 6 yaşına kadar annesi ile yaşadı. 6 ile 8 yaşlarını dedesiyle birlikte geçirdi. 8 yaşından sonra amcasıyla yaşadı. Bu sürelerde çobanlık yaptığı bilinmektedir. 13 yaşından sonra ise ticaretle uğraşmaya başladı.

25 yaşına geldiğinde ise artık herşey daha farklıydı, Hz. Hatice’nin kervanını yönetiyordu. Hz. Muhammed’in yeteneklerinden iyi ahlakından ve ticaret anlayışından etkilenen Hatice evlenme teklifi etti ve bu saatten itibaren artık Hz. Muhammed Hatice ile evlenmişti.

Hz. Muhammed’e ilk vahiy 40 yaşında Nur Dağında Hira Mağarasında gelmiştir. Burada Alak suresinin 5 ayeti geldi. 3 yıl boyunca Hz. Muhammed ve yakınındakiler islamı gizli şekilde yaymaya çalıştı, ardından açıktan yayma emri geldi ve artık İslam dini açık açık konuşulmaya başlandı ancak kimse inanmıyordu.

Müslüman olanların sayısında artış olmaya başlayınca Müşrikler bu sefer işkence gibi farklı yöntemlere başvurmaya başladılar. Baskılar gittikçe çekilmez hale getiriyordu.

Hz. Muhammed bir grup müslümanı Habeşistan’a gönderdi. 3 yıl sonraydı ve artık boykot kalkmıştı ancak Peygamberin amcası ve eşi yaşamını yitirmişti. Bu sebepten dolayı bu yıla hüzün yılı adı verildi.

Peygamberin dedesi de vefat edince baskılar iyice arttı.Ardından Medine’ye hicret edilme kararı alındı ve yapıldı.

Peygamberimiz burada bir mescid yaptırdı ve bunun adına Mescid-i Nebi adı verildi.

Bu süreçten sonra Bedir savaşı, uhud savaşı, hendek savaşı gibi farklı savaşlar yapıldı.

Önceki MakaleYerleşmeye elverişli olmayan yerler neresidir
Sonraki MakaleHava yastığının şişmesi kimyasal da balonu şişmesi neden fiziksel ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz