Hz. Muhammed’in çocuklara verdiği değer, örnek ayetler

0
151

Hz. Muhammed’in çocuklara verdiği değer, örnek ayetler, kısaca bilgi,

Hz. Muhammed’in gözünde çocukların yeri ayrıdır, o herkese hoşgörü ve sevgi ile yaklaşmış bir peygamberdir, peygamber olmadan önce dürüstlüğü, güvenilirliği, hoşgörüsü, ve sevgi ve saygı ile yaklaşması bütün Mekkeliler tarafından bilinmektedir ve güvenilmektedir.

Hz. Muhammed’in çocuklara verdiği değer ile ilgili örnekler aşağıda yer almaktadır ;

 

Ebû Said anlatıyor:

“Peygamber Efendimiz secdede iken torunu Hasan geldi, sırtına çıktı. Peygamber Efendimiz de onun elinden tuttu ve ayağa kalktı. Tekrar rükûa varıncaya kadar onu sırtında tuttu. Rükûdan kalktıktan sonra bıraktı ve çocuk gitti.”

Hz. Zübeyir anlatıyor:

“Bir gün gözümle gördüm. Peygamber Efendimiz secdede iken Hasan geldi, sırtına bindi. Çocuk kendiliğinden ininceye kadar Peygamber Efendimiz de onu indirmedi. Peygamber Efendimiz namazda iken bacaklarını açar, Hasan da bir taraftan girer, öbür taraftan çıkardı.”

Hz. Enes diyor ki:

“Çoluk çocuğuna Peygamberimizden daha şefkatli bir kimseyi görmedim. Oğlu İbrahim’in Medine’nin Avali semtinde oturan bir süt annesi vardı. Beraberinde ben de bulunduğum halde Resulullah sık sık oğlunu görmeye giderdi. Varınca, demircinin duman dolu evine girer, oğlunu kucaklar, koklar, öper ve bir süre sonra da dönerdi.”

Önceki MakaleHz. Muhammed’in Hz. Hatice ile evlilik süreci özeti
Sonraki Makale“Zararın neresinden dönersen kardır” Atasözü Anlamı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz