Hz. Muhammed’in Hz. Hatice ile evlilik süreci özeti

3
961

Hz. Muhammed’in Hz. Hatice ile evlilik süreci özeti, Hz. Muhammed’in evlilik hayatı hakkında bilgi,

Hz. Muhammed Amcası ile birlikte ticaret yapmaktaydı, sosyal yaşamında çevresindeki insanları hiçbir zaman kırmamış, incitmemiş bir kişiliğe sahip olan Hz. Muhammed için dürüst olmak, güvenilir olmak, güler yüzlü davranmak sadece sosyal yaşamda değil ticaretin de bir parçasıydı ve bu yüzden herkes ona güvenir, dürüstlüğü ve güvenilirliği ile herkes tarafından bilinirdi.

Bu yüzden Mekke halkı ona “El Emin” güvenilir kişi lakabını takmışlardı. Kureyş’in ileri gelen zenginlerinden olan Hatice, Hz. Muhammed’in bu özelliklerini öğrendiğinde ona sermaye vererek ortaklık teklif etti ve böylece Hz. Muhammed ile Hz. Hatice arasında bir ticari ilişki başlamış oldu.

hz. muhammed'in hz. hatice ile evlilik süreci
hz. muhammed’in hz. hatice ile evlilik süreci

Hz. Hatice 2 evlilik geçirmiş, 39-40 yaşlarında dul bir bayandı. Hz. Hatice’yi pek çok isteyen olmuş ancak evlenmemişti, ticari hayatına devam etmekte ve güvendiği kişilere ortaklık teklif edip sermayesini katlamaktaydı.

Ticari anlaşma yapan Hz. Muhammed ile Hz. Hatice kısa bir süre sonra Hz. Muhammed’in beklenilenin 3,4 katı üstünde bir kazanç sağlayarak, Hz. Hatice’nin ; dürüst, güvenilirlik ve gayretine hayran kalmasına neden oldu.

Araya birilerinin girerek evlenmeleri kararlaştırıldı. Evlendikleri sırada Hz. Muhammed 25, Hz. Hatice ise 40 yaşında idi.

Nikahları Hz. Hatice’nin evinde kıyıldı, Hz. Hatice’ye 20 dişi deve mehir olarak verildi, ardından bu develer kesilerek davetlilere ziyafet çekildi.

Ardından Hz. Muhammed, Hz. Hatice’nin evine geçti ve mutlu ve örnek bir aile oluşturdular, Hz. Hatice, peygamberimize büyük bir sevgi ve saygı ile bağlıydı, Hz. Muhammed’in peygamberliği öncesinde de çok yardımcı olan Hz. Hatice, Hz. Muhammed’in Peygamberliğinde de çok yardımcı olacaktı.

Aralarında yaş farkının olmasına rağmen, Hz. Muhammed Hatice’nin üstüne evlenmedi, ve onu hep andı. Hz. Hatice’nin böylece büyük bir kadın olduğunu anlamış olmaktayız.

Önceki MakaleKatı atıkları ayrıştırmak için neler yapabiliriz
Sonraki MakaleHz. Muhammed’in çocuklara verdiği değer, örnek ayetler

3 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz