Hz. Muhammed’in insanlara değer verdiğini örneklerle açıklayınız

0
474

Hz. Muhammed’in insanlara değer verdiğini örneklerle açıklayınız.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) insanlara karşı oldukça sıcak kanlı, güler yüzlü, samimi, davranır ve insanlara değer verdiğini gösterirdi, bu şekilde davranışları sayesinde islamiyetin yayıldığını, kendi davranışları kendine has özellikleri ile insanların güvenini kazandığını söylemek doğru olur, son derece güvenilir birisiydi ve okadar güvenilirdi ki arkadaşları onu Muhammed-ül Emin lakabını takmışlardı.

Hz. Muhammed insanlara değer verirdi bunu kimi zaman sözleriyle kimi zaman ise yaptığı davranışlarla gösterirdi, işte Hz. Muhammed’in insanlara değer verdiğini gsöteren bazı davranışları ;

 Örnek 1
Sahabeler, “Hz. Muhammed bizlere her zaman çok değer verir ve severdi. Bizim her birimiz, ‘Allah’ın Resulü, en çok beni seviyor’ diye birbirimizle iddiada bulunurduk.” demişlerdir.

Örnek 2

Hz. Muhammed bütün insanlara insan oldukları için değer verirdi.Hz. Peygamber, farklı dinlere inanan insanlara değer verir, hürmette bulunurdu. “Bir gün bir cenaze geçiyordu. Peygamberimiz, hemen ayağa kalktı. Bunun üzerine oradakiler, cenazenin bir Yahudiye ait olduğunu belirtince peygamberimiz, “O bir insan değil mi?” buyurdu. [Tirmizi, Diyat, 8].

Önceki MakaleMerhametlilere Allah da merhamet eder
Sonraki MakaleHz. Peygamber’in sabırlı ve kararlı bir insan olduğunu bir örnekle açıklayınız

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz