İbadet ile ilgili kompozisyon

0
377

İbadet ile ilgili kompozisyon

İBADET

İnsanlar varoluşundan beri sonsuz bir güce sahip olan yaratıcının olduğunu bilmekteydiler, islamiyetten önce farklı inançlar hakimdi bazı insanlar putlara, bazıları farklı cisim ve objelere tapmaktaydılar nitekim sonuç olarak insanlık bir yaratıcının var olduğunu hep düşünüyordu. İslamiyet ile birlikte bu düşüncelerin yerini sonsuz güce sahip olan, herşeyi yaratan yüce Allah’ı daha yakından tanıma fırsatını Kuran-ı Kerim bize getirdi. Kuran-ı Kerim ile nasıl ibadet etmemiz gerektiğini, dinimizin emrettiği kurallar doğrultusunda öğreniyor ve öldükten sonraki yaşamımız hakkında bilgi sahibi olmaya başladık.

İslamiyet ile birlikte yaşantımızda da pek çok değişiklikler oldu, camiler inşa edildi, kurban kesme, zekat verme gibi islama inanan müslümanlar olarak Kuran-ı Kerim’in emrettiği şekilde yaşamaya başladık.

Bu dünya ve öteki dünya ile ilgili olarak merak ettiklerimizi bu yüce Kitaptan öğreniyor, nasıl yaşamamız gerektiği konusunda bilgi sahibi oluyorduk.

İbadet etmemiz isteniyordu, nasıl ibadet edeceğimiz de açık şekilde Kuran-ı Kerim’de yer almaktaydı.

Nitekim büyük islam devletleri kuruldu ve islam büyük coğrafyalara yayıldı.

İbadet kavramı çok geniş bir kavram, kimi zaman yoldan geçerken büyük bir taşı insanların ayağı takılıp düşmesinler diye alıp kenara koyduğumuzda bile ibadet yapmış oluruz, ayrıca bu bizim iyi niyetli oluşumuzun da kanıtıdır. Fakat bunu gösteriş için değil sadece Allah’ın bildiği için yapmalıyız.

İbadet bizi bu dünyanın kötülüklerinden koruduğu gibi aynı zamanda ölümden sonraki yaşama da hazırlamaktadır, bu dünyamızı güzelleştirdiği gibi ahiret yaşamımızı da iyiliklerle güzelliklerle donatmaktadır.

 

Önceki MakaleDevletçilik ilkesi nedir kısaca tanımı
Sonraki Makaleİnkilapçılık ilkesi nedir kısaca

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz