II. Osman Dönemi (Genç Osman) Islahatları

0
449
genç osman dönemi ıslahatları

II. Osman Dönemi (Genç Osman) dönemi hakkında bilgi, ıslahatları nelerdir.

genç osman dönemi ıslahatları

14 yaşında küçük yaşta tahta geçtiği için padişah olduğu için kendisine genç osman ismi verilmiştir. Osmanlı Devleti’ nin ilk ıslahatçı padişahıdır Genç Osman. Islahat, iyileştirme, düzeltme ya da eksiği giderme anlamlarına gelir.

Saray dışında evlenen ilk padişah olmuştur. 2. Osman’a kadar padişahların hepsi saray içindeki kadınlar ile evleniyordu. Ancak Genç Osman ile birlikte bu durum son bulmuş ve saray dışında bir kadın ile evlenmiştir, bu yenilik ile amacının saray kadınlarının entrikalarını önüne geçmektir. Saray kadınlarının devlet yönetimine padişahlara olan etkisini azaltmak için saray dışında kadınlarla evlenmeyi daha doğru bulmuştur.

Şeyhülislam’ın fetva verme yetkisini de yasaklamıştır. Genç Osman bu ıslahatı yaparak Şeyhülislamın çizgilerini belirlemiş ve siyasete katılmasını önlemiştir.

Yeniçeri Ocağı’nı kaldırmayı planladığı için Yeniçeriler tarafından öldürülecektir. Yeniçerilerin artık eski yeniçeriler olmadığını düşündüğü için kaldırmayı düşünmüş, yeniçerilerin disiplinsiz hareketlerini görecek ve bu ocağı kaldırmayı planladığını söyleyecektir.

Yeniçeriler bu durumu pek haz etmeyecekler ve genç osmanı ortadan kaldırmayı amaç edineceklerdir.  Genç Osman yeniçeriler tarafından yedikule zindanlarında boğularak öldürülecektir.

Osmanlı Devleti’nin ilk ıslahatçı padişahı olan Genç Osman yeniçeriler tarafından öldürülmüş olmuştur.

II. Osman Dönemi (Genç Osman) Islahatları

-Şeyhülislam’ın fetva vermek dışındaki yetkilerini elinden aldı. Böylece ilmiye sınıfının devlet işlerine karışmasını önlemiştir.
-Maliyeye önem verdi. Din adamlarına ve askerlere fazladan verilen paraları kesti.
-Genç Osman, saray dışı evlilik yaparak sarayı halka açmaya çalışmıştır. Genç Osman bu yönü ile sosyal alanda ıslahat yapan ilk padişahtır.
-İlk kez Yeniçeri Ocağını kaldırmayı düşünmüştür. Bunu haber alan yeniçeriler Genç Osman’ı öldürmüşlerdir.

Önceki MakaleReform hareketleri nedir, nedenleri sonuçları
Sonraki MakaleIV (4.) Murat Dönemi ıslahatları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz