IV (4.) Murat Dönemi ıslahatları

0
516
4. murat kimdir, IV murat dönemi ıslahatları

IV (4.) Murat Dönemi ıslahatları, 4. Murat Dönemi ıslahatları nelerdir, IV. murat dönemi hakkında bilgi.

4. murat kimdir, IV murat dönemi ıslahatları

İlk iş olarak Yeniçeri ocağını düzene sokmuştur. Yeniçeri ocağı Osmanlı devletinin özellikle 17. ve 18. yy da bozulmaya başlamış 4. murat da başa geçince önce yeniçeri ocağını düzene sokacak, ardından devletin ekonomik olarak neden kötüye gittiğini araştıracak ve bu konu ile ilgili raporlar isteyecektir. IV. Murat’ın bu konuda rapor istediği kişiler ilgili raporları hazırlayıp IV. Murat’a sunacaklardır.

Bu araştırmadan sonra gerekli raporlar hazırlanmış ve devletin ekonomisi gittikçe iyiye gitmiştir.

4. Murat’ın en meşhur yasağı, içki ve tütünü yasaklamıştır. Baskıcı bir yönetim anlayışı yoktu, o dönem İstanbul’da tarihin en büyük yangınlarından birisi çıkmış yangın o kadar büyüktü ki yangın neredeyse istanbulun yarısını kül etmişti. Yangının söndürülmesinin ardından yapılan araştırmada, yangının sebebinin alkol almış sigara içen bir yeniçeri askeri tarafından çıktığını öğrenince yasaklamıştır.

Kahvehaneleri de kapatmıştır. Bu alanların fitne mekanları olduğunu düşünüyordu. Devlete baş kaldıran insanların bu alanlarda toplanıp devlete karşı planlar yaptığını düşünmüş ve bu alanları kapatmıştır.

Halkın nabzını çok iyi tutabilen bir padişahdı, sadece sarayda değil aynı zamanda halkın arasına halk gibi giyinerek karışırdı. Çarşı, pazar gezer ve halkın düşüncelerini takip ederdi.

İlk uçuş denemesi de yine 4. Murat döneminde yaşanmıştı. Galata kulesinden Hazerfan Mehmet Çelebi tarafından yapılan uçuş denemesi dönemin önemli olaylarındandır.

At üstünde savaşa giden son padişah olarak bilinir. IV Murat 17.yy padişahları içinde gelen en güçlü ve en dirayetli padişahlardan birisidir.

Osmanlı Devleti o dönemde sürekli gerilerken, 4. Murat döneminde tekrar bir yukarı doğru gelişme dönemine girmiştir, ancak 4. Murat’ın ömrü yetmemiştir, genç yaşta hastalanıp ölmüştür.

Ölüm döşeğindeyken kardeşim İbrahim’i öldürün der, neden böyle bir emir verdiğini şaşırırlar ve öleceği için emrini yerine getirmezler. Ardından İbrahim padişah olacak ve haklı olduğu ortaya çıkacak bunun sonucunda deli olduğu anlaşılacak ve Şeyhülislam fetvası ile padişahlıktan aczedilecektir.

Çok güçlü, dirayetli, akıllı, Osmanlı’yu olumlu yönde etkileyen özellikle kötü giden Osmanlı Devleti’ni pek çok alanda iyiye gitmesini sağlayan bir padişahtır.

Önceki MakaleII. Osman Dönemi (Genç Osman) Islahatları
Sonraki MakaleLale devri nedir, lale devrinde yapılan ıslahatlar nelerdir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz