İklim tarım faaliyetlerini nasıl etkilemektedir

1
170

Türkiye’de tarım faaliyetlerini etkileyen koşulların başında iklim, yüzey şekilleri ve yükselti gelmektedir. Sizin bölgenizde iklim, tarım faaliyetlerini nasıl etkilemektedir.

zeytin yetisme kosullari
zeytin yetisme kosullari

İklim tarım faaliyetlerini doğduran etkilemektedir, bir bölgenin genel sıcaklık durumu oradaki yetişen tarım ürünlerini belirleyici olmaktadır, örneğin; Muz sadece antalya bölgesinde birkaç yerde yetişmektedir, Muz’u karadeniz kıyılarında, Marmara’da yada Doğu Anadolu’da yetiştirmeye çalışırsak iyi sonuçlar alamayız, ağacı yetiştirsek bile ürün verimi düşük olacaktır.

Böylece iklimin tarım faaliyetlerini direk olarak etkilediğini söyleyebiliriz, iklime uygun tarım yapmak burada daha belirleyici olacaktır, bölgemizin sıcaklık durumu ve iklim özellikleri hangi tarım ürününe uygunsa ona göre tarım ürünü yetiştirmek en doğrusu ve verimin en yüksek olduğu tercih olacaktır.

Örneğin; Ege bölgesinde Akhisar ovası bölgesinde yetişen Zeytin ağaçları iklime bağlı olarak bazen aşırı soğuklardan dolayı zeytinleri don vurarak ürün verimi oldukça düşük olmaktadır, iklimin tarım faaliyetlerine etkisini bu örnek oldukça iyi açıklamaktadır.

Önceki MakaleBir girişimci üretim ve dağıtım sürecinde ne gibi sorunlarla karşılaşabilir
Sonraki MakaleEvde kullanmak üzere yeni bir ürün tasarlayınız

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz