internetten araştırma nasıl yapılır

0
149

internetten araştırma nasıl yapılır

İnternetten araştırma yaparken öncelikle güvenilir kaynaklardan bilgi edindiğimize dikkat etmeliyiz, internette son dönemlerde ortaya çıkan pek çok web sitesi ve bunlara içerik giren yada diğer web sitelerden kopyalayıp yapıştıran kişiler ne yazıkki içerik kirliliğinden başka birşey oluşturmamaktadır.

İnternetten araştırma yaparken birtakım unsurlara dikkat etmeliyiz, öncelikle ne aramak istiyoruz aramak istediğimiz şey açık ve net ise Google’a girip “Atatürk’ün savaştığı cepheler” şeklinde yazarsak karşımıza pek çok kaynak çıkacaktır.

İçerik kirliliğinden güzel bir analiz yapabilmek için karşımıza çıkan sonuçlardan en az 2,3 farklı siteye girerek içeriği karşılaştırmalıyız. Farklı içeriklere göz atmalıyız, böylece en doğru sonuca ulaşmış oluruz.

Ancak aramak istediğimiz şey karışıksa ozaman “doğduğu ev” , “Atatürk” , “Cephe” , “Savaş” şeklinde yazdığımızda arama motoru sadece tırnak içine aldığımız kelimelerin geçtiği web sitelerini bize sunacaktır.

Google arama motoruna alakasız cümleler yazmamalı ve uzun cümleler yazmamalıyız, özellikle günlük yaşamda konuştuğumuz gibi cümlelerden kaçınmalıyız.

Tırnak içine alarak arama yapmak istediğimiz kelimelere vurgu yaparak ilgili web sitelerini tarayabiliriz.

Önceki Makalepilotlar havada, kaptanlar denizde kaybolmadan yönlerini nasıl bulabiliyorlar?
Sonraki MakaleOzon tabakası ile ilgili sunum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz