Işık kirliliğini azaltmaya yönelik çözümler nelerdir

0
360
Işık kirliliğinin nedenleri ve yaşamımıza olumsuz etkileri
Işık kirliliğinin nedenleri ve yaşamımıza olumsuz etkileri

Işık kirliliğini azaltmaya yönelik çözümler nelerdir, ışık kirliliği nasıl azaltılabilir, 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzün pekde göz önünde bulundurulmayan , dile getirilmeyen sorunlarından birisidir ışık kirliliği sorunu, parklar, bahçeler, güvenlik amaçlı mehmet amcanın evinin kapısına koyduğu kocaman projektör kıvamındaki ışık, parkları aydınlatan stadyumdaki ışıklarla eşdeğer büyük aydınlatıcı lambalar, turistik duvarları ve panoları aydınlatan projektörler ve her bir sokakta bulunan binlerce, onbinlerce sokak lambası ve dahası…

Işık kirliliği günümüzün sorunlarından bir tanesi, evet heryer aydınlık oluyor, belki de hırsızları bi nebze de olsa caydırıyoruz fakat bunun yanında doğanın dengesini de bozuyoruz, caretta caretta’ların deniz sanıp şehre gelmesine neden oluyor, göçmen kuşlarının yönlerini kaybetmelerine sebebiyet veriyoruz.

Peki ne yapılmalı? sorusuna verilecek pek çok cevap bulunabilir aslında, üzerinde ciddi derecede düşünülüp farklı çözüm yöntemleri buılunabilir, mesela ilk aklıma gelen harekete duyarlı akıllı lambalar, akıllı telefonlar yapılıyor, herşey akıllı hale geliyor peki neden sokakta gereksiz yere yanan milyonlarca ışık hiç insanın geçmediği gecenin 1,2,3,4,5 saatlerinde de yanıyor? mesela harekete duıyarlı olsa en basitinden  nasıl olur? hem hırsızlar için de caydırıcı olur, harekete duyarlı olup biri geçtiğinde 10 dakika boyunca yanıp ardından sönmesi güzel olmaz mıydı ? Zira saatlerce hiçbir kişinin geçmediği ve ışıkların yandığı sokaklar var, bu ve bunun gibi çözümlerle ışık kirliliği çözüme kavuşturulup, gökyüzüne baktığımızda doğanın gerçek güzelliklerinden birisi olan gizli kalmış görüntüsünü yani yıldızları görebiliriz.

Önceki MakaleEn fazla internet kullanan ülkeler
Sonraki MakaleGeçmişten günümüze ses teknolojileri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz