İstiklal Marşı’mızın kim tarafından, nasıl ve hangi şartlarda yazılmıştır

6
256
mehmetakifersoy
mehmet akif ersoy

İstiklal Marşı’mızın kim tarafından, nasıl ve hangi şartlarda yazıldığını tarih kitaplarından araştırarak sunu haline getiriniz.

Topraklarımız çok zor günler geçiriyor, insanlarımız tedirgin vaziyetteydi.. Düşman askerleri ülkemizi işgal altına almış yavaş yavaş ülkeyi ele geçirmeye başlamışlardı. Osmanlı İmparatorluğu bunu durduramıyordu. Bunu gören Mustafa Kemal Atatürk ileriye yönelik planlar yapmış ve 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basmıştı. Düşman askerlerinin yurdumuzu işgal altına almasına göz yummak istemiyordu, Atatürk’ün kafasında tek bir düşünce vardı “Ya istiklal ya ölüm” ….

İstiklal Marşı yani bağımsızlığımızı elimize almamız için halkın içindeki duyguları kabartacak ve halkın milli duygularını harekete geçirecek bir marş gerekiyordu, önce yarışma düzenlendi Hakimiyet-i Milliye gazetesine ilan verildi.

İlanın verilmesine müteakip yüzlerce kişi yarışmaya başvurdu, Mehmet Akif Ersoy’da bu yarışmadan haberdardı ancak önceleri bu yarışmaya girmek istemedi sebebi ise yarışmanın para ödüllü olmasındandı.

Dönemin Milli eğitim bakanı Mehmet Akif Ersoy’u ikna etti ve ardından yarışmaya girmek için Mehmet Akif Ersoy uzun süredir içinde bulunduğu, birebir yaşadığı şeyleri “İstiklal Marşı” olarak kaleme döktü.

Kurtuluş ve bağımsızlık savaşımızı kazanmadan önce bu şekilde önce dizelere girdi. Ardından düşmana büyük bir yenilgi yaşatarak milli mücadele ruhunun örneğini çok güzel şekilde göstermiş olduk.

Önceki MakaleHakimiyet-i Milliye gazetesi hakkında bilgi
Sonraki MakaleBozulan Hafıza kartı, Flash disk’ deki dosyaları kurtarma

6 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz