Kadınların Ücretli ve Ücretsiz Doğum İzin Süresi 2014-2015

1
109

Anneler çalıştıkları iş yerlerinde kullanabilecekleri izin süreleri doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta ücretli izin süresi vardır.

Yeni kanunla birlikte kadınların iş hayatında rolünü artırmak için, 8 hafta ücretli ayrıca 6 ay ücretsiz izin süreleri vardır.

Sadece annelerin değil erkeklerin doğum izin süreleri de vardır.

Annelerin doğum izni sürelerinin işkanununa göre maddeleri

4857 sayılı İş Kanunu’nun 74. maddesine göre, kadın işçilerin doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretli izin hakları bulunmaktadır. Buna doğum izni denir.

İş Kanunu 55. Maddesi uyarınca; bu süreler, yıllık ücretli izin hakkının hesabında çalışılmış gibi sayıldığından elde edilen yıllık ücretli izin hakkının kullanılmasına engel teşkil etmez. Ayrıca, doğum yapan işçiye isteği halinde 16 haftalık ücretli izin hakkının dolmasından itibaren 6 aya kadar ücretsiz izin verilebilmektedir.

Bu süreler yıllık ücretli izin süresinin hesabında dikkate alınmadığından; 16 haftalık ücretli iznin ardından izin kullanılması durumunda, yıllık ücretli izin hakkının elde edileceği zaman kullanılan izin kadar ileri bir tarihe kayacaktır.

Önceki MakaleKpssp94 Puan Türü Nedir
Sonraki MakaleDiyanet Vakfı Burs Başvuru Formu 2014-2015

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz