Kaymakam olma şartları nelerdir, sınavı Kaymakam ne iş yapar ? Maaşı nekadar ?

0
105

Kaymakam İşe Girdikten Sonra Ne Yapar

Kaymakamlık sınavını kazananlar ilk iki yıl kaymakam adayı olarak çalışırlar. Bu süre zarfında belli ilçelerde kısa süreli kaymakamlık yaparlar, ardından Ankara’da hizmet içi eğitime alınırlar. Hizmetiçi eğitimin sonunda ise İngiltere’ye bir yıl süreli göreve gönderilirler.

Kaymakam Maaşı Ne Kadar

Kaymakamların başlangıç maaşı yaklaşık 2500 TL. civarıdır. Ancak unutulmaması gerekir ki bu mesleğin mensupları lojman, makam aracı gibi imkanlara ve ilçenin gelişmişlik durumuna göre pek çok yan ödeme olanağına sahiptir.

Kaymakam Olma Şartları – Kaymakamlık Sınavı

Kaymakamlık sınavına girebilmek için 4 yıllık veren Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler Fakültelerinden veya bunlara denkliği kabul edilmiş yutrdışı eğitim kurumlarından mezun olmuş olmak gerekir.

Kaymakamlık sınavı hemen hemen her yıl yapılmakta olup bu sınavlarda her yıl ortalama 60-70 kişi alınmaktadır. Sınava girebilecek aday sayısı KPSS’de açıklanan puan türüne göre 75 puanı geçenlerden alınacak kişi sayısının 20 katıyla sınırlıdır. Sınavda ağırlıklı olarak Kamu Yönetimi ve Hukuk sorulmakta olup, son yıllarda İngilizce de sorulmaya başlanmıştır.

Yazılı sınavda 70 barajını geçenlerden 4 katı mülakata (sözlü sınav) çağrılırlar. Bu sınava girenlerin de pek iyi bildikleri gibi mülakatlarda referans oldukça önemlidir ve pek çok kişiye göre mülakat sonuçlarında en belirleyici kıstastır. Mülakatı kazananlar yapılacak güvenlik soruşturmasının olumlu olması durumunda kaymakam olarak işe başlama hakkını kazanırlar.

Önceki MakaleKısa Dönem Maliyetler Nelerdir ?
Sonraki MakaleVodafone her yöne 3 bin sms 9 tl mesaj paketi nasıl yapılır

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz