Kız İsteme Merasimi Nasıl Olur ?

14
3673

kız isteme merasimiKız İsteme Merasimi Nasıl Olur , erkek tarafı ne yapar, kız tarafı ne yapar, kız nasıl istenir,

İki kişi birbirini sever, evlilik için adım atar ilk adımlardan birisi de aileleri birbirleriyle tanıştırmaktır, ardından kız isteme olayı gelir.

“Kız isteme” olayında aileler son derece heyecanlı, tüm hazırlıklar yapılmış olup kız evi erkek evini bekliyor durumdadır. Erkek tarafı yakın dostlarını da alarak, başta anne baba olmak üzere varsa büyükler de dahil olup kız evinin yolunu tutar.

Kız tarafı misafirleri dilerse evde dilerse nezih bir restaurant’da güzel bir yer ayırtarak ağırlayabilir, ancak evde olmanın avantajları ve dezavantajları vardır, evde ağırlamak daha samimi bir ortam oluşturur, ancak aile fertlerinden bazılarının sürekli çay, kahve, ikram gibi şeylerle ilgileneceğinden sohbet bölünebilir sohbetin bölünmesi iletişim kopukluğuna yol açar, bu gibi olumsuz bir durum yaşamamak adına en güzeli o güne özel bir garson tutulabilir.

Dış mekanda restaurant’da ağırlamak ise, daha çok sohbet etme daha çok birbirini tanıma şansı doğurur ancak bu da evdeki gibi samimi bir ortam oluşturmaz.

Yine evde ağırlamak uygun olur, heleki ilk kez erkek tarafı kabul ediliyorsa kesinlikle evde olmak daha gerekir, daha samimi bir ortam oluşturur.

Kız isteme süreci

Kız tarafı kapıda dört gözle erkek tarafını beklerken, zil çalar.. Ve beklenen an gelmiştir saatlerce ve hatta günlerce süren hazırlıklar tamda bu an içindir, kapı zilinin çalması ile birlikte tatlı bir telaş başlar. Kapıyı açan kişi elbette ki gelin olacak kişidir, anne ve baba kapının 2,3 metre gerisinde misafirleri karşılamak için hazırdır. Varsa dene, babaanne, anneanne, içerde salonun baş köşesinde erkek tarafını beklemektedir.

Erkek tarafı elinde özellikle damat ; çikolata ve çiçekle içeri adımını atar ve tokalaşma , selammlaşma sürecini başlatmış olur. Eğer kalabalık gidilmişse bu süreç uzun olur, ve böylece damat tokalaşma evresini başlatmış olur.

Kısa bir sürenin ardından herkes yerine oturmuştur, hal hatır sorulma evresi başlar, herkes nasıl bir cevap geleceğini bilmiyormuşcasına çok meraklı bir şekilde, birbirinin nasıl olduğunu sorar.. Ancak alınan cevapların çoğu birbirinin aynısıdır.

Sohbet etme evresi başlar.. Hiçbir konu bulunmazsa klasik havalardan bahsedilir, eğer ailelerin ortak noktaları varsa o konular ortaya çıkartılır, ortak olunan şeyler dile getirilir.. İlk tanışma ve kız isteme merasimlerinde kesinlikle ve kesinlikle siyaset gibi şeyler konuşulmamalıdır,zira siyaset tatsız bir konudur , hiçbir konu bulunmazsa siyaseti konuşmaktansa futbol konuşmak daha yerinde olacaktır.

Sohbet etme evresi 2, kız tarafı veya erkek tarafından sözü geçen kişilerden birisi konuşma esnasında konuyu kendi hayatına getirerek, kısaca kendi hayatı ile ilgili şeyler anlatır. Ardından karşı tarafa sorular sorar..

Şuana kadarki anlatılanlar, yemek sonrası akşam saat 20:00 , 21:00 gibi gelen misafirler içindir. daha erken vakitte misafirleri kabul ettiyseniz yemek ikramında bulunmak yerinde olacaktır.

Evde yapılacak olan kız isteme organizasyonlarındaki en temel nokta ; taze kahve ve yeteri kadar fincan bulundurmak olacaktır, zira karşı tarafın kaç kişi geleceği bilinmediğinden fazla fazla fincan olması iyi olur.

Kahveler yapılır, eğlenmek amaçlı damadın kahvesine tuz atılır.. Damat onu içerken yüzündeki ifade fotoğraflanır 🙂

Ardından erkek tarafından büyük birisi veya sözü geçen birisi konuşma yapar ;

“Allahın emri Peygamberin kavliyle kızınız Beyza’yı oğlumuz Murat’a istiyoruz der.” tabi bu konuşma bukadar kısa olmamalıdır, öncesinde çiftler ile ilgili birşeyler söyleyip ardından konu bu şekilde tamamlanmalıdır.

Bu gibi önemli günlerde, her iki tarafda çok anlayışlı olmak zorundadır. Unutulmamalıdır ki ilk izlenim kesinlikle unutulmaz ve çok önemlidir, her iki taraftan birisinin söyleyecek olduğu olumsuz ve ucu açık bir kelime kötü bir şekilde yorumlanabilir, dolayısıyla konuşulan her kelimeyi özenle seçip, süzgeçten geçirdikten sonra sarf etmek gerekir.

Aklınıza takılanları sormak istediklerinizi aşağıda yer alan yorum alanından bizlere sorabilir, ve sizler de kendi anılarınızı paylaşabilirsiniz.

Sizler için kız isteme merasimi nasıl olmalıdır şimdi siz yazın biz okuyalım.. 

Önceki MakaleDahiliye Nezareti Ne Demek, PDF
Sonraki MakaleLimon ve Sarımsak Kürü Nasıl Yapılır

14 Yorum Yapıldı

  1. Kız İsteme merasiminde kız istenip ayri bi gün söz organizasyonu yapmak istediğimizde de ordada kız isteme gerçekleşmesi gerekebilir mi nasıl olur

  2. Bi sorum olucak sizlere ben ailemle beraber gidip bi kiz isticem annesi tamam derse kiz tamam diyo zaten ama babasi olmaz derse bu iş olur mu olmaz mi sizce lutfen yardm edin akıl kalmadı düşüne düşüne .

  3. Merhaba,Allah nasip ederse benide istemeye gelicekler,benim babam yok büyük olarak bir annem var, damat tarafı da her annesi babası var sürekli aklımda şu takıntı var beni kim ve kimden istiycek? Damadın babası mı annemle muhatap olucak yoksa? Lütfen yardımcı olun içime sıkıntı oldu stresli dönemler geçiriyorum…

  4. Bunu yazan standart ne dediğini bilen, işi abartmayan, herşeyi tadında tuzunda bırakmayı bilen bir arkadaşmış. Elitlikle uzaktan yakından alakası yok. Şimdiye kadar bu konuda yazılmış en sade, anlaşılır yazı.

    Bir tanesini okudum bildiği kız annesi yazmış. Kıza şu takılır bu takılır. Ya anlamıyorum, aileler zaten birbirini biliyor, güvenmiyorsan verme kızını. Neden onca masraf yapıyorsun. Kardeşime zorla saat aldırttılar, ikisi de saatleri takmıyor mesela. Saçma sapan bir sürü adet. Kız isteme dediğin çiçek çikolatayla gidilir, çocuklar birbirini görmüş beğenmiş yıllardır da tanıyorlar denir çaylar içilir karşılıklı gülüşülür oldu bitti.

  5. Merhabalar beni kismetse bu pazar istemeye gelecekler benim sormak istediğim soru beni istemeye sadece müstakbel eşim abisi ve annesi gelicek bu durumda Kahveler ilk önce kime verilecek ve kız verilme olayi kabul edildikten sonra herkez ayağa kalktığında gelin ilk önce kimin elini opmeli …çok heyecanlıyım :))

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz