Kösedağ Savaşı hakkında bilgi

0
215

Kösedağ savaşı hakkında bilgi, kösedağ savaşı nedenleri sonuçları, kösedağ savaşı sonunda ne olmuştur.

1240 yılları dönemi, bu dönemde Dünya’nın her yerinde Moğol istilası kendini hissettiriyordu. Sadece Anadolu, bu dönemde Moğol istilasından korunmaktaydı.

Anadolu’da hükümdar Alaeddin Keykubat idi, Moğollar hükümdardan çekindikleri için saldıramıyorlardı.

Alaeddin Keykubat öldü yerine, oğlu Gıyasettin keyhüsrev geçti. Moğollar bunu fırsat bilerek, tecrübesiz Keyhüsrev karşısında Anadolu’ya seferler düzenleyecek ve Anadolu’yu istila edecekti.

Sivas’ın kösedağ mevkisinde ordugah kurup düşmanı beklemeye başlayan keyhüsrev burada beklerken daha doğuya indi. Sultan tecrübesiz komutanların teşvikiyle önemli mevkileri bıraktı ve daha da doğuya indi.

Galip geleceğinden emin bir şekilde ilerleyen sultan düşman Moğol ordusuyla karşılaştığında asker sayısı olarak oldukça üstündü.

Ancak düşmanla karşılaştığında yetenekli 20 bin süvariyi düşmanın üstüne gönderen sultan, burada Türklerin de önemli bir taktiği olan hilal taktiği ile karşılaştı. Moğollar 20 bin askeri 45 dakika içinde ortadan kaldırdı. Sultan en önemli birliklerinin düşmanın elinde yok edilmesini büyük hüzünle iziyordu.

Burada düşmanın eline geçmemek için otağını ve hazinelerini savaş meydanında bırakarak Tokat’a oradan da Konya’ya doğru kaçtı.

Moğollar kösedağ savaşından sonra Anadolu’yu kolayca istila etmişlerdir. 200 yıllık Anadolu selçuklu devletinin de böylece yıkılış süreci başlamıştır.

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here