Küçük-Büyük Tansiyon Nedir? Kaç Olmalıdır

1
158

Tansiyon hayat standardımızı ve sağlığımızı korumamız için en önemli faktörlerden birisidir, çok eskilere dayanan tansiyon ölçme aletleri ile çoğu kişi kendi evinde kendi tansiyonunu ölçebilmekte ve küçük büyük tansiyon hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

Şimdi bu yazıda sizlere öncelikle küçük tansiyon nedir ? büyük tansiyon nedir ? küçük tansiyon kaç olmalıdır ? büyük tansiyon kaç olmalıdır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Küçük tansiyon nedir ?

Kalp gevşer ve damar içine pompolanan kan durur. Damarın elastikliği devreye girer. Daha önce genleşmiş olan damar, kana basınç uygulayarak kalbin gevşemesi anında da kan akımını sağlar. Bu esnada oluşan en küçük basınca küçük tansiyon (tıp dilinde diastolik) denir.

Büyük Tansiyon nedir ?

Kalp kasıldığı anda atardamarların içine doğru kanı belirli bir basınçla pompalar. O anda damar içindeki basınç maksimum düzeye ulaşır. Bu düzeye büyük tansiyon (tıp dilinde sistolik) denir.

Normal Tansiyon Kaç Olmalıdır ?

Tansiyon değerleri her kişi için aynı olacak değildir, kişinin yapısına ve vücut özelliklerine göre birine göre farklılık gösterebilir. Yetişkinler için geçerli tansiyon değerleri.

Büyük tansiyonda 120-140 (halk arasında 12, 13, 14 diye tabir edilen ölçüler), küçük tansiyonda ise 70-90 (halk arasında 7, 8, 9 diye tabir edilen ölçüler). Bu aralıklarda çıkan tansiyon ölçülerine bakarak, kişinin büyük ve küçük tansiyonunun normal değerlerde olduğu söylenebilir.

Önceki MakaleTıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü (2 yıllık) Taban Puanları 2013-2014
Sonraki MakaleBağcılık Bölümü (2 yıllık) Taban Puanları 2013-2014

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz