Kültürel ögelere yeterince değer verilmezse neler olabilir

0
63

Kültürel ögelere yeterince değer verilmezse neler olabilir, 

Kültürel ögelerimizi bizi biz yapan değerlerdir, bu değerleri yitirmemiz halinde veya yeteri kadar hatırlamamamız durumunda geçmişimizi tamamen unutup, yeni ve farklı moda ve trendlere uyduğumuz zaman ciddi derecede sorunlar sıkıntılar, toplumda kültürel devamlılığın durması anlamına gelir.

Kültürel devamlılığın durması ise insanların geçmişi ve tarihteki olaylar, olumlu veya olumsuz tüm değerler unutulması bir anlamda yozlaşmaya doğru gidilmesi anlamını doğurur. Toplumda sokakta yapılan düğünler, her yörenin kendine ait has özellikleri ve değerleri, her yörede köylerde farklı şekilde ekmek yapılması bile aslında bir kültürel değerdir, bu kültürel değerlerimizi bilmek, bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkmak, büyüklerimizin nasıl ve hangi şartlarda yetiştiğini büyüdüğünü bilmek gerekmektedir.

İnsandan insana aktarılan kültürel değerler ve olgular nekadar çok fazla olursa kültürel değerlerimize sahip çıkma okadar başarılı olmuş olur, yeni nesillere kültürel değerlerimizi anlatmak, aşılamak ve onlara türk milletini gerçekten türk milleti yapan özelliklerimiz konusunda bilgilendirmek şarttır.

Önceki Makale“imece” uygulamasının topluma katkıları
Sonraki MakaleÜlkemizde bulunan doğal varlıklardan görmek istediğiniz üç tanesini seçiniz

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz