Ülkemizde bulunan doğal varlıklardan görmek istediğiniz üç tanesini seçiniz

0
106

Ülkemizde bulunan doğal varlıklardan görmek istediğiniz üç tanesini seçiniz, ülkemizdeki doğal varlıklardan ilk olarak yazın ziyaret ettiğim ve hiç unutamadığım “düden şelalesi” , ardından yine yaz aylarında gitmiş olduğum “Pamukkala travertenleri” , ve son olarak ölüdeniz mevkiisi.

Düden şelalesi

düden şelalesi
düden şelalesi

Antalya’nın merkezinde yer alan bu güzellik adeta saklı kalmış bir cennet vadisi gibi, turistler tarafından pek bilinmeyen daha çok manavgat şelalesi bilinen ve haritalarda yer alan ancak bana göre düden şelalesi çok daha güzel ve gerçekten tam bir cennet vadisi. Düden şelalesi Antalya merkezden yaklaşık olarak 15 dakika uzaklıkta yer alıyor, tam bir doğa harikası olan bu muhteşem mekan büyük bir alana sahip ve şelalenin altında yer alan mağalar mevcut bu mağaralardan geçerek yaklaşık olarak 15,20 dakikalık bir gezinti yapabilirsiniz. Düden şelalesi hem turistik açıdan ekonomik olarak da önemli bir değer olduğunu düşünüyorum, Antalya’nın tanıtımında büyük paya sahip. Benim bunu görme sebebim; insana mutluluk ve huzur veren muhteşem su sesleri arasında ve kuş cıvıltıları ile cennet vadisini andırdığı için.

Pamukkale Travertenleri

pamukkale travertenleri
pamukkale travertenleri

Yazın ziyaret etmiş olduğum Deniz’lide gördüğüm en güzel doğa harikalarından bir tanesi, Kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. Burada yer alan su kalp rahatsızlıkları romatizma göz ve deri rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Unesco dünya miras listesinde yer almaktadır.

Ölüdeniz

ölüdeniz nerede
ölüdeniz nerede

Yazın ziyaret ettiğim bir diğer yer olan ölüdeniz gerçekten doğasıyla, havada uçuşan paraşütlerle muhteşem manzarası ve berrak suyu ile bana göre ülkemizdeki en güzel doğal varlıklar arasında yer almalıdır. Ölüdeniz yazın turistlerin yoğun olarak tercih ettiği bölgeler arasında yer almaktadır.Turistler buraya gerek yamaç paraşütü atlayışı yapmak gerekse ölüdenizin güzelliklerini görmek için gelmektedirler.

Saklıkent

saklıkent
saklıkent

Fethiye’de bulunan bu önemli doğal varlık insana farklı hisleri bir arada tatmasını sağlıyor, kocaman büyük sarp kayalıkların arasında 3,4 metre kadar boşluğun en altında akan su ve üzerinde demir bir korkuluk ile kayalara sabitlenmiş yolun üzerinde yürüdüğünüzü düşünün. Muhteşem bir doğası ve harika bir atmosferi ile insana farklı hisleri bir arada tattırıyor.

Önceki MakaleKültürel ögelere yeterince değer verilmezse neler olabilir
Sonraki MakaleAtatürk İnkilaplarından birini seçip anlatın

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz