Lens Takarken Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

0
126

lensMerhaba arkadaşlar öncelikle bu yazıyı sizlere bir doktor yada profesör olarak değil yaklaşık 2 yıldır lens kullanan bir kişi olarak yazıyorum, kendi denemeyimlerimi kendi uyguladıklarımı aktaracağım.

Lens hepimizin bildiği gibi çok ama çok hassas bir nokta öncelikle bunu belirtmek istedim, göz çok önemli vücudumuzda tüm organlarımız çok çok önemli ve değerli ancak göz bambaşkai dolayısıyla nekadar hassas bir yer olduğunun farkına varmalıyız önce sonra lens takmayı yapabilecek miyiz ? takabilir miyiz ? gerekli hijyeni sağlar mıyız ? sağlar mısınız ? ? bunların cevabını verin önce kendi içinizde.

Lensi neden takıyorum ?

Gözlerim renkli olsun farklı görüneyim daha güzel olayım falan diye düşünmeyin sakın, 1 derece miyop var gözlerimin ikisinde de bazen gözlük bazen lens kullanıyorum lens kullanımını da dışarı çıkarken takıp eve geldiğimde gözlük kullanarak hem gözlük hem lens paslaşarak kullanıyorum : )

Sürekli gözlük sıkıcı olur, sürekli lens de sıkıcı olur dolayısıyla dengeyi kurmak lazım.

Lens kullanmak için çok ama çok hijyene dikkat etmeliyiz, kesinlikle gün içinde lensi 8 saatten fazla kullanmamalıyız bazen kullanmanız gerekebilir onu kendi kendinize daha iyi karar verebilirsinzi.

Lens kullanmadan önce mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekiyor zaten, ben burada renkli lens kullananlar için yazmadım bu yazıyı, yazmam da asla, bir insanın gözlerini mavi yada yeşil yada mor yada eflatun yapmak için böylesine hassas bir nokta olan gözüne lens takmasına son derece karşıyım.

He gözünüzde miyop vardır yada başka bir rahatsızlık takmak “zorunda”sınızdır o zaman tamam derim, çünkü bazen gerçekten sürekli gözlük sıkıcı olabiliyor, gözlük en sağlamı ve en sağlıklı olanı kesinlikle zaten bir gözlük olmalı, lensi zaman zaman bazı günlerde bazı yerlerde kullanmak gerekiyor.

Önemli günlerde düğünde, özel gecelerde lens kullanmanız gerekebilir bu yüzden şimdide lens takarken neler yapıyorum onlardan kısacası hijyen durumundan bahsedeceğim.

Lens takarken hijyen

Lens takarken önce ellerinizi güzelce sabunlayıp yıkayınız iyice yıkadıktan sonra, musluğunuz aç-kapa olanlardan ise çok şanslısınız musluğu kapatmak için bilek bölümünüzü kullanın, parmaklarınızla lensi tutacağınız yerle asla musluğa temas etmeyin.

Lensi nasıl tutuyorsanız nasıl takıyorsanız ellerinizi yıkadıktan sonra asla hiçbir şekilde kurulama, bir yere dokunma, kapı koluna dokunma gibi atraksiyon içine girmeyin sakın, özellikle havlu ile kurulayanlar var, ben ne anladım o işten ? milyonlarca mikroplu yere değecektim neden elimi yıkadım ?

Mümkünse elinizi hiçbir şekilde kurulamayın yıkadıktan sonra hiçbir yeri de ellemeyin, önceden lens kapaklarınızı da gevşetmiş olursanız daha iyi olurdu, her neyse bir daha ki sefere.

Hava ile ellerinizi kurutun, sallayın yada 10 dakika bekleyin, sallarsanız 4 dakikada kurur.

Sonrasında lensleri takın. Bu şekilde çok hijyenik olur arkadaşlar, eğer lens takıyorsanız bunlara dikkat edin..

Sormak istedikleriniz varsa sorabilir, yada kendi deneyimlerinizi yazabilirsiniz.

Gözde lens varken havuza yada denize girilir mi ?

Önceki MakaleGözde Lens Varken Denize Havuza Girilir Mi ?
Sonraki MakaleZekat Miktarı Nasıl ve Ne Kadar Verilir ? Gelirin Kaçta Kaçı Vermek Gerekir ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz