Makro Ekonomi Tanımı ve Görevleri

0
679

Makro Ekonominin Tanımı ve Görevleri
Makro ekonomi geniş kapsamlıdır ve makro ekonomiyi genel bir tanım içine sığdırmak oldukça zordur. Genelde iktisat bilimi, toplumun istek ve ihtiyaçları arasındaki farkı ve bu ihtiyaçların giderilmesi için gerekli olan araç ve gereçleri açıklamaktadır. Tüm bu araç ve gereçler sınırlı olan üretim faktörleri (toprak, hammadde, emek, sermaye, teknoloji) tarafından üretilmekte ve belirli merkezlere getirilerek kullanılmaktadır.

Tüm istekler çok olduğu için ekonominin kaynakları kıttır. Bu nedenle de ekonomi kıt kaynakları optimal kullanma sanatıdır. Bunun sonucu da üretimden geçmektedir.

İktisat bilimi kıt kaynakların dağılımı ile ilgili karar süreçlerini de araştırmakta, malların nerede, ne zaman, nasıl ve ne miktarda üretileceğini de kararlaştırmaktadır. İktisat bilimi iktisadi birimler arasındaki ürün miktarı dağılımının nasıl gerçekleştiğini uzak da olsa ilgilenmektedir. Üretim alanında hangi enstrümanla, belirli isteklere, nasıl ulaşılacağı konusundaki ip uçları iktisat politikasını ilgilendirmektedir.

Ekonomik ilişkiler ve ekonomik ihtiyaçların giderilmesi faaliyetleri çok çeşitlidir, bu nedenden dolayı buzdağı görünümündeki ekonomi bilimi kendi içinde çeşitli dallara ayrılmıştır. Aşağıdaki şekilde görülen iktisat ve işletme ayırımı Almanca konuşulan bölgelerdeki tarihsel gelişme açısından dikkate alınmıştır, Anglo-Sakson ülkelerindeki ekonomi ayırımı farklı olabilmektedir.

Önceki Makalekpss ortaöğretim ve önlisans başvuru kılavuzu ve tarihleri 2012
Sonraki MakaleGayri Safi Yurtiçi Hasıla Nedir Tanımı (GSYH)

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz