Mantarlar bitki midir mantarların hayatımızdaki önemi

0
217
mantarlar bitki midir?

Mantarlar bitki midir mantarların hayatımızdaki önemi ne olabilir?

mantarlar bitki midir?

Canlıları türlerine göre sınıflandırdığımızda mantarlar bitki grubu içine girmemektedir, ancak bu konu karıştırılmakta ve mantarlar çoğu zaman bitki şeklinde görülmektedir, bu yanlıştır.

Mantarlar bitki değildir, mantarların bitki sayılmama sebebi ise fungi ailesinin üyeleri olmasıdır, mantarlar bitkilerden ve hayvanlardan ayrı bir sınıfta gruplandırılmaktadır.

Bitkiler kendi besinlerini üretebilirken, mantarların kendi besinlerini üretebilme gibi bir özellikleri yoktur, bu yüzden besini bol olan diğer bitkilere ihtiyaç duyarlar.

Mantarlar, bitki benzeri canlılardır ancak bitki değillerdir. Yaşam biçimleri incelendiğinde bitkilerden büyük farklılıklar vardır. Yeryüzünde 100 bini aşkın şekilde farklı türleri olan mantarların tek hücreli ve çok hücreli olarak farklı türleri bulunur.

Hemen hemen pek çok ortamda bulunabilen mantarlar, bitki ve hayvan kalıntılarının bulunduğu organik maddeler üzerinde yaşamaktadırlar. Mantarlar bitkilere göre çok basit canlı türleridir, bitkiler gibi kök, gövde yaprak gibi bölümleri bulunmaz.

MANTARLARIN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

Mantarlar farklı yemeği yapılan besin değeri olarak oldukça etkili olan, dünya genelinde pek çok alanda yetişebilen, 100 bini aşkın çeşidi bulunan ancak zehirli olmaları sebebiyle bazıları tüketilemeyen, önemli bir besin kaynağıdır.

Mantarlar tarih boyunca büyük öneme sahip olmuştur, bitki ve hayvan yapılarını çürüttükleri bilinir. Protein bakımından oldukça zengindir, bu bakımdan ete alternatif olarak görülebilir.

Önceki MakaleÇimlenmenin olabilmesi için ne gibi şartlar gerekir
Sonraki MakaleBuluş ile Keşif arasındaki fark nedir, insanlar neden keşif yada buluş yapar

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz