Mihalıççık Nedir? Tarihi Hakkında Bilgi

0
125

Eskişehir İli’ne bağlı ilçe ve merkezi. Beylikova Bucağı, Temmuz 1987’de ilçe konumu kazandığından, yüzölçümü verilemektedir. Toplam nüfusu 25.689, ilçe merkezi nüfusu 4.403 (1985). Merkez’e bağlı 52 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; kuzey ve doğudan Ankara’nın Nallıhan, Beypazarı, Polatlı güneyden ilin Beylikova, batıdan Alpu ilçeleriyle çevrilidir.
Kuzey ve doğudan Sakarya Irmağı, güneyden Porsuk Çayı havzalarıyla kuşatılan ilçe toprakları, bu iki ırmağın su bölüm çizgisi üzerindedir. Genelde hafifçe dalgalı yayla düzlükleri egemendir. Kuzey bölümde Sundiken Dağlan’nda en yüksek nokta 1.786 m’dir. Kuzeyden güneye gidildikçe yükselti, Porsuk Çayı vadisinde 750 m’ye kadar düşer. Sakarya Irmağı ve Porsuk Çayı’nın bir bölümü ilçe topraklarında akar. Sakarya üzerinde Sanyar, Gökçekaya barajları vardır. İlçede karasal iklimin etkisi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 11°C, yağış tutarı 550-600 mm’dir. Sündiken Dağları üzerindeki meşe çam ormanları bozkır bitkileri doğal bitki örtüsünü oluşturur. Irmak boylarında söğüt, kavak ağaçları görülür. Tarım ve hayvancılık temel geçim kaynaklarıdır. Buğday, arpa, nohut, kurufasulye, fiğ, şekerpancarı, ayçiçeği, üzüm, elma, kayısı başlıca tarım ürünleridir. Koyun ve keçi beslenir. Hayvan ticareti yapılır. Krom, kil, manyezit, kaolin gibi yeraltı kaynakları vardır.
Sundiken Dağları eteğinde deniz dü¬zeyinde 1.360 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 92 km uzaklıktadır. İlçede Çalıçı Köyü’ndeki Çalıçı Camisi ve Çeşmesi (Selçuklu dönemi), Yarıkçı Hamamı; Yunus Emre Köyü’nde Yunus Emre Mezarı, vb. tarihsel eserler vardı.

Önceki MakaleMihrimah Sultan Kimdir? Hikayesi
Sonraki Makaleİstibdat dönemi Nedir? Olayları Özellikleri Hakkında kısa Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz