Nikon D3100 fotoğraf makinesi fiyatı, özellikleri, yorumlar, çekilen resimler

2
149

Nikon D3100 fotoğraf makinesi fiyatı, özellikleri, yorumlar, çekilen resimlerProfesyonel fotoğraf makinelerini sizlere tanıtıyorum elimden geldiğince bu yazdığım 2. yazım olacak daha önceden nikon coolpix l310 özellikleri adı altında nikon un giriş seviyesindeki fotoğraf makinesini sizlere tanıtmıştım.

Şimdi bu yazıca inceleyeceğimiz model nikon d3100, profesyonel makine kullanmak isteyenlerin gerçek anlamda tat alacakları gün geçtikçe yeni birşeyler keşfedecekleri, güzel bir makina nikon d3100.

Fotoğrafçılık duygusu, fotoğrafçılık sektörü kişinin bakış açısına göre çok görecelidir, profesyonel makine kullanmayanlar için bu makine çok ileri düzey gelebilir ancak ileri düzey kullanıcılar için bu makine sadece bir giriş aşaması, fotoğraf nasıl çekilir öğrenme aşamasıdır.

Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda Nikon D3100 marka profesyonel fotoğraf makinesi için bir önbilgiye sahip olacaksınız, özellikleri, fiyatı, nikon d3100 ile çekilmiş resimleri ve yazının sonunda kullanıcı yorumlarına ulaşabileceksiniz.

Öncelikle makinenin özellikleri ile başlamak istiyorum.

Nikon d3100 özellikleri

 • Fotoğraf MakinesiSLR
 • PilŞarj Edilebilir Li-ion Pil
 • Görüntü Kalitesi14,2 Mp
 • Dijital Zoom0 x
 • Optik Zoom0 x
 • LCD Ekran3 “
 • Çözünürlük4608 – 3072
 • Image FormatıJPG, RAW
 • Otomatik ZamanlayıcıEvet/Var
 • Video Çözünürlüğü1920 x 1080
 • Video FormatıMOV
 • Video KaydıEvet/Var
 • RenkSiyah
 • Kart YuvalarıSecure Digital Extended Capacity (SDXC), Secure Digital High Capacity (SDHC), Secure Digital Kart (SD)
 • Dahili Bellek0 MB
 • Dahili FlashEvet/Var
 • ISO Hassasiyeti100, 3200
 • Türkçe MenüEvet/Var
 • Harici Bağlantı NoktalarıHDMI, Usb 2.0
 • Kutu İçeriğiŞarj edileblir Li-ion pil EN-EL14, Hızlı şarj aleti MH-24, kauçuk vizör kapağı DK-20, Askı AN-DC3, Gövde kapağı BF-1B, Vizör kapağı DK-5, Aksesuar ayağı kapağı BS-1, 2 Ferrite core, View NX 2 CD
 • Boyutlar (GxDxY)124 x 96 x 74,5 mm
 • Ağırlık455 gr
 • Garanti Süresi:24 Ay

Detaylı Özellikler Nikon D3100

AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR (3.0x) (Titreşim Azaltıcı Lens) ile Birlikte
1) Nikon Yeni DX-format CMOS görüntü sensörü ve EXPEED 2 görüntü işlemcisi ile yüksek çözünürlüklü görselleri üstün kaliteyle sunar

D3100 Nikon’un geliştirdiği DX-format CMOS görüntü sensörü ve yeni görüntü işlemcisi EXPEED 2’ye sahiptir. 14.2-milyon etkin pikselli CMOS görüntü sensörü (D3000’de 10.2-milyon etkin pikselli bir CCD sensör var) ile yüksek çözünürlüklü görüntüleri üstün kaliteli, sonderece detaylı ve zengin tonlarla sunar. Makine standart hasasiyeti ISO 3200 (D3000: ISO 100–1600) ile ve loş ışıkta, spor çekimlerinde yada hızlı hareket eden konuların çekimi için, genişletilmiş Hi 2 (ISO 12800 eşdeğeri) hassasiyetinde çekim yapabilmektedir.

2) Kullanımı daha da kolaylaşan yenilenmiş Guide modu
Guide modu fotoğraf çekiminden, işlenmesine, oynatılmasına ve makine ayarlarının yapılmasına kadar makinenin pek çok fonksiyonunun kullanımını kolaylaştırmıştır.

Yardımcı fotoğraflar
D3100 “yardımcı fotoğraflar” ile makinenin pek çok ayarının etkisini göstererek kullanıcılara belli ayarların sonuçları hakkında fikir verir. Örneğin, “Soften backgrounds” seçildiğinde ve bir diyafram değeri belirilendiğinde ekranda görülen yardımcı fotoğraf belirlenen diyafram değerine göre değişerek ayarın fotoğrafı nasıl değiştireceğini gösterir. Bu özellik kullanıcının çekimden önce ortaya çıkacak sonuç hakkında fikir vererek başarısız fotoğrafların sayısını azaltır.

Guide mode’un diğer yeni özellikleri:
1. 3 çekim tekniğinden biri seçilebilir. : “Use the viewfinder,” “Use live view,” “Shoot movies”
2. “Advanced operation” menüsüne çekim için “Bring more into focus” ve “Show water flowing” seçenekleri eklenmiştir
3. “Set Up” menüsüne “Movie settings,” “HDMI,” “Flicker reduction” ve “Eye-Fi upload”* seçenekleri eklenmiştir

*Yalnız uyumlu bir Eye-Fi hafıza kartı takılıyken

3) Live view modu ile makine ekranı kullanılarak hem fotoğraf hemde film görüntüleri çerçevelenebilir

Live view düğmesi kolayca çevrilerek, görüntü arka ekrana aktarılır ve makine live view çekime hazır hale gelir. Bu özellik çekimin yeni başlayanlar için kompakt dijital makineyle yapılıyormuş gibi hissedilmesini sağlayarak dijital-SLR’ye geçişi kolaylaştırır. Çekim modu, kalan süre (film modu), pil göstergesi, live view ekranında gösterilebilir.

4) full-HD filmlerin kayıt ve kurgulaması için D-Movie ve film kaydı için AF-F (full-time servo AF) odaklama modu

D-Movie özelliği ile tek tuşa basılarak yüksek çözünürlüklü (mono ses) film çekimi yapılır. Filmler Guide modda seçilen diyafram ve diğer ayarlarla çekilebilir. Filmlerin değiştirilebilir lenslerle çekilmesinin pek çok avantajı vardır geniş açıdan telefoto yada balıkgözü lenslerle ancak bir dijital-SLR makine ile çekim yapılabilir. Dahası makine AF-F (full-time servo AF) focus modu ile film kaydı yapabilir. AF-F modu seçildiğinde makine film kaydı yaptığı sürece deklanşör düğmesini yarım basılı tutmayı gerektirmeksizin devamlı odaklama yapar. D3100 aynı zamanda kullanıcıların bir film karesini fotoğraf olarak kaydetme, filmin başından yada sonundan istenmeyen kısımları atma gibi dahili kurgu seçeneklerine de sahiptir.

5) Dahili “Scene auto selector”
D3100 “scene auto selector”. Live view modu Auto yada Auto (flash off) modundayken makine otomatik olarak sahneyi analiz ederek en uygun çekim modunu Portrait yada Night portrait* seçeneklerinden uygun olanı belirler. Bu özellik tüm ayarlar makineye bırakıldığında istenen sonuçların alınmasını sağlar.

* Manuel odaklama yapıldığında “Scene auto selector” kullanılamaz.

D3100’ün diğer fonksiyon ve özellikleri

• 35’e kadar yüzü denetleyebilen yüz tanıma sistemi (D5000: 5’e kadar )
• Bağımsız bir film kayıt tuşu ve “release mode selector”. Kauçuk tutamak daha sağlam bir tutuş sağlar.
• Consumer Electronics Control (CEC) fotoğrafların ve filmlerin yüksek çözünürlüklü bir televizyona bağlandığında uzaktan kumandayla oynatma imkanı sunar.
• Yeni pozlama telafisi algoritmasıyla NEF(RAW) fotoğraflarda daha fazla esneklik ve performans sağlar.
• ViewNX 2 yazılımı D3100 kutu içeriğine dahildir.

Nikon D3100 Fiyatı

Firmadan firmaya farklılık gösterse de ortalama 1500 TL civarı. (5 ağustos 2012)

Nikon D3100 Kullanıcı Yorumları

Emrah : Bu paralara alınacak en iyi makine menü Türkçe otomatik çekimde bile süper sonuçlar alırsınız.Bir senedir kullanıyorum. Çok memnunum.

Ayça : Giriş seviyesi modeller için gerçekten fiyat olarak da kullanım ve performans açısından en iyi diyebileceğim makina.

Murat : Eğerki fotoğrafçılığa hevesin varsa ve fotoğrafçılığa başlamayı düşünüyorsan bu makineyle başlamalısın türkçe ve öğretici menüsü ve parasına göre büyük işler başarıyor. sitede bulunan diğer d3100den farkı lensin VR li olması bu sayede görüntülerde bulanıklık olmuyor. Bunu öneririm.

Siz de yorum yazmak için Tıklayın

Nikon D3100 ile çekilmiş Fotoğraflar, Resimler

Nikon D3100 fotoğraf makinesi fiyatı, özellikleri, yorumlar, çekilen resimler
nikon d3100 ile çekilen resimler, fotoğraflar
Nikon D3100 fotoğraf makinesi fiyatı, özellikleri, yorumlar, çekilen resimler
nikond3100 ile çekilmiş fotoğraflar
Nikon D3100 fotoğraf makinesi fiyatı, özellikleri, yorumlar, çekilen resimler
nikon d3100 çekilmiş resimler

2 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here