Oda termometremizle vücut sıcaklığımızı ölçebilir miyiz?

0
160

Oda termometremizle vücut sıcaklığımızı ölçebilir miyiz? Niçin?

Odalarımızın ve evimizin içindeki herhangi bir yerin sıcaklığı ölçtüğümüz termometrelerimiz ile vücut ısımızı ölçtüğümüz termometreler arasında belli başlı farklar vardır bu farklar gerek mekanik yapı itibari ile gerekse içinde kullanılan maddeden kaynaklanmakta olup, oda sıcaklığını ölçtüğümüz termometre ile vücut ısımızı ölçemeyiz.

Çünkü oda sıcaklığını ölçen termometrenin yapımında alkol kullanılmıştır ve ısıya daha geç duyarlıdır, vücut ısısını ölçen termometrede ise civar vardır ve ısıya anında duyarlıdır, bu iki termometre fiziki özellikleri, tasarımı açısından da büyük farklılıklar gösterir. Bu yüzden oda sıcaklığını ölçen termometre ile vücut ısımızı kontrol edemeyiz.

Günümüzde teknolojinin gelmişmesi ile birlikte artık ateş ölçerler temassız hale gelmiştir, yani eskiden olduğu gibi değildir. Bu anlamda oda sıcaklığını ölçen termometre ile şuan kullanılan ateş ölçerler kıyasalandığında oda sıcaklığını ölçen termometre yerinde saymış ancak ateş ölçerlerin ciddi derecede yol katetdiğini, temassız ateş ölçer derecesine geldiğini söylemek mümkündür.

İlgili Görseller

temassız ateş ölçer, vücut ısısını ölçen cihaz
temassız ateş ölçer, vücut ısısını ölçen cihaz
termometre, oda sıcaklığını ölçen termometre
termometre, oda sıcaklığını ölçen termometre

 

Önceki MakaleKışın deniz ve göl sularının donması, burada yaşayan canlıları nasıl etkiler?
Sonraki MakaleBuhar yoğuşurken oluşan ısı nereye verilir?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz