Ömrü uzatma ve sağlıklı yaşamanın sırları Ömrü Uzatan Besinler Yiyecekler

0
104

Ömrü Uzatan Gıdalar

Her birimiz, daha uzun ve sağlıklı yaşamanın sırlarını arar dururuz hayatımız bo­yunca. Hangi yiyecekler ve içecekler, hangi uygulamalar genç ve sağlıklı kalmamı­zı sağlar diye kulaklarımız uzmanların vereceği haber­lerdedir. Bu konuda yapılan açıklamalara bir yenisi daha eklendi:

Leeds Üniversitesi gıda bi­limi departmanından Profe­sör Garry Williamson, ömrü uzatan gıdalardan oluşan 20 maddelik bir liste hazırladı.

Tamamı polifenol olarak bilinen doğal kimyasallar açısından zengin olan bu gıdaların, kalp krizine karşı koruma da dahil sağlığa bir­çok faydasıbulunuyor.

Meyve ve sebze ağırlıklı listede yer alan gıdalar yaş­lanma sürecini yavaşlatıyor, hücreleri koruyor. Araştır­mayı yapan İngiliz bilim ada­mı Garry Williamson, “Ça­lışmalar polifenol açısından zengin gıdaların -koruyucu etkisini destekliyor. Beslen­mede meyve ve sebze eksik­liği kronik hastalık riskini de artırır” dedi.

Ömrü uzatan gıdaların listesi ise şöyle sıralanıyor: “Elma, böğürtlen, siyah çay, yaban mersini, brokoli, ke­pek, kiraz, domates, kahve, kızılcık, siyah çikolata, yeşil çay, portakal, şeftali, erik, ahududu, kırmızı üzüm, kır­mızı soğan, ıspanak, çilek”.

Önceki MakaleEvliliğe Hazırlık Evlenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sonraki MakaleAlkol Türleri Nelerdir Yüksek Promil Alkoller

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz