Osmanlı’da Acemi Ocağı Nedir, Görevleri

0
166

Osmanlı’da Acemi Ocağı Nedir, Görevleri hakkında bilgi, osmanlı’da acemi ocağı ne demek,

Acemi Ocağı

Osmanlı imparatorlu devrinde yeniçeri ocağına kaynak olan ilk erlerin askerliğe hazırlık eğitimlerini düzenleyen ve yöneten örgüt. Bu ocak, Çandarlı Kara Halil’in tavsiyesi üzerine Murat 1. zamanında Gelibolu’da kurulmuştur. Ocağın iki görevi vardı: Birincisi, savaşta alınan esirleri ihtiyaca göre Lapseki, Çardak ve Gelibolu arasında işleyen gemilerde çalıştırmak, sonra da yeniçeri ocağına kaydetmekti.

İkinci görevi ise savaşta alınan esir ve gencik adı verilen çocukların beşte birini önce Anadolu’da ve daha sonraları Rumeli’deki çiftçi ailelerinin hizmetlerine vermekti.

XV. yüzyılın ortalarına doğru bu kaynak, devşirme usuluyle beslenmiştir. Acemi ocağının merkezi önceleri Gelibolu’yken Bizans’ın zaptından sonra bu merkez İstanbul’a alınmıştır.

Gelibolu ocağının başına yeniçeri yayabaşlarından biri tayin edilirdi. İstanbul’daki ocağın ise en büyük amiri yeniçeri ağasıydı. Fakat işinin çokluğu yüzünden asıl ocak işlerini istanbul ağası yürütürdü.

İlk kurulan Gelibolu acemi ocağı erleri, Gelibolu ile Anadolu kıyıları arasında işleyen gemilerde çalışırdı. İstanbul acemi ocağındakiler ise devlete ait yapımevlerinde, büyük yapı işlerinde, Mudanya-İstanbul, Diliskelesi-Üsküdar ve Üsküdar – İstanbul arasında işleyen gemilerde, saraya odun taşıma işlerinde çalışırlardı.

Bu ocak XVII. yüzyılın başlarından itibaren önemini kaybetmiş ve bu durum yeniçeri ocağının kaldırılması tarihine kadar sürmüştür.

Önceki MakaleKatıldığınız gruplarda aldığınız rollerin gerektirdiği hak ve sorumluluklar nelerdir?
Sonraki MakaleAcemi Ocağı Nedir, Görevleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz