Özgür olmak her istediğimizi yapmak anlamına gelir mi?

1
199

Özgür olmak her istediğimizi yapmak anlamına gelir mi? Neden?

Özgür olmak her istediğimizi yapmak anlamına gelmez, aslında özgürlüğün belli çizgiler belli kurallar çerçevesinde özgür sayılırız, yani bizim özgürlüğümüz başka bir insanın özgürlüğüne ve hakkına zarar vermemelidir, bizim özgürlüğümüz örf ve ahlak kurallarına uygun olmalıdır, yine anayasamızda yer alan kurallar çerçevesinde özgürüz.

Örneğin, motosikletimizin egzosundan etraftaki insanları rahatsız edici sesler çıkartarak sokakları gezmek canımız istiyor diyelim, bu bizim özgürlüğümüz ancak bizim özgürlüğümüz evinde oturan, işten çıkıp yorgun olan, başı ağrıyan, evde bebek uyutmaya çalışan bir anneyi rahatsız edecek bir özgürlüktür, bu durumda bizim özgürlüğümüz başkalarının haklarına zarar vermektedir,bu durumda bizim özgürlüğümüz başkalarının hakkına zarar verdiği için özgürlük olmaktan çıkmıştır, eğer biz böyle bir duruş ve davranış sergilersek, bu bizim insanlıktan nasibimizi almmamışlığımız, cahilliğimiz, hatta ve hatta geri kafalılığımızdandır, bencilliğimizdendir.

Bunun yanında farklı bir örnek olarak, insanları rahatsız etmediğimiz ve başkalarının hakkına girmediğimiz sürece, örf ve ahlak kuralları çerçevesinde özgürce yaşayabiliriz.

Önceki MakaleÖzgürlükler sınırsız değildir, bir kişinin özgürlüğü başka bir kişinin özgürlük sınırını aşmamalıdır
Sonraki MakaleÜlkemizi neden çok sevmeli ve korumalıyız?

1 Yorum

  1. Kızmak ve kırgınlık. İkisi o kadar farklı duygular ki .. Kızmak bir şeylerin affedilebilecegi konusulabilecegi anlamina gelir. Ama kirginlik içinden bir şeylerin kopması kaybolması .. Aslında tarifi olmayan bir kelime kirginlik hayal kırıklığını da beraberinde götüren .özgürlük bu sonuclari da dikkate alarak kullanılması gereken ve insanlarin sahip olduğu bir haktir.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz