R harfi ile başlayan atasözleri ve anlamları

3
248

Bu başlıkta R harfi ile başlayan atasözlerini ve bunların kısaca ne anlatmak istediklerini sizlerle paylaşacağız, daha farklı başlıklar isterseniz aradığınız atasözünün ilk harfine göre sitemizde arama yaparak tüm harflerle ilgili atasözlerini yazılarımızda bulabilirsiniz.

R harfi ile başlayan atasözleri ve bu atasözlerinin anlamlarını kısa şekilde bulabilirsiniz.

Atasözleri Haritası 

A

B

C-Ç

D

E

F

G-Ğ

H

I-İ

K

L

M

N

O-Ö

P

R

S-Ş

T

U-Ü

V-Y

Z

R harfi ile başlayan atasözleri ve anlamları

Rahat ararsan mezarda : Yaşayan herkesin iyi yada kötü az yada çok bir derdi sıkıntısı mutlaka vardır.

Rakip ölsün de ne yüzden ölürse ölsün : Hayatımızda rakip olarak gördüğümüz, bizim işimizi engelleyen, bizi zora sokan şeyler ortadan kalkması önemlidir, bunun nasıl ortadan kalktığı pek önem arz etmez, yeterki ortadan kalkmalıdır.

Rağbet güzel ile zenginedir : İnsanların ilk bakışta etkileyen, para , güzellik gibi şeyler pek çok kişi için daha önemlidir, herkes bunlara tamah eder ve bunlara sahip olan kişilerin çevresi genellikle çevrilidir ve popülerdirler.

Rüzgar eken fırtına biçer : İnsanın yaptığı şeyler davranış biçimleri nasılsa birgün mutlaka o şekilde karşılık görecektir, sürekli kötülük yapan bir kişi hergün ve her zaman iyiliklerle güzelliklerle karşılanmaz ve birgün hakettiğini bulur.

Rüşvet kapıdan girince insaf bacadan çıkar : Para insanın hayatını kökten değiştiren bir araçtır, para pek çok kişiyi değiştirebilir, ancak bu para yüzünden değişen kişilere itibar etmemek gerekir çünkü bu kişiler birgün mutlaka başka şeyler için sizi de satabilir.

Önceki MakaleAteş ölçülürken ısının akış yönü nasıldır
Sonraki MakaleÇalışan gazeteciler günü ile ilgili kısa yazı

3 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz