Ramazan ayında İçki İçmenin Günahı Nedir ? Nekadar Günah ?

1
211

soru-gonderRamazan ayında İçki İçmenin Günahı Nedir ? Nekadar Günah ?
Ramazan ayı 11 ayın sultanı Müslümanların sevap kazanma ayı olarak bilinen ve tüm Müslümanların merakla ve büyük heyecanla beklediği ramazan ayında içki içmenin günahı nedir ? Çok mu günahtır ? işte bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız. Sizler için araştırdık ve bulduk, merak ediyorsanız okumaya devam edin.
Ramazanda iftardan sonra içki içmek günah olurmu ? Ramazan ayı tüm Müslümanların sevap kazanma günahlarından arınma ayı ve tabi ki Allah’a ibadet etme ayıdır, bu ayda Müslümanlar Allah’a inananlar oruç tutarak ve namaz kılarak ibadetlerini yaparlar, aynı zamanda iftardan sonra da namaz kılmanın çok büyük sevabı olduğu bilinmektedir.
Zaten içki başlı başına yasak ve haram olarak nitelendirilmektedir, Bu mübarek Ramazan ayında ise içki içmek ayrıca daha daha büyük günahların başında gelmekteolup, kişi bu ayda eğer içki içtiyse tövbesini etmesi gerekir ve büyük günahtır.

Yüce Allah buyuruyor ki:

Ey iman edenler!… İçki, kumar, (tapınmak için yapılmış) dikili taşlar ve fak okları şeytan amellerinin nurdan birer parçalarıdır; onun için bunların tümündün kaçınınız ki kurtuluşa eresiniz.
Şeytan, içki ve kumar vasıtası ise sadece aranıza düşmanlık ve kin tohumları ekme, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alı koymak ister. Buna göre artık böylesine kötü alışkanlıklardan vazgeçeceksizin değil mi? Allah’a ve Peygamber’ine itâat ediniz. Dince yakas edilen hareketlerden kaçınınız. Eğer doğru sözlere yüz çevirirseniz bilmelisiniz ki, Peygamberimizin (s.a.v) üzerine düşen, size doğru yolu açıkça bildirmekten ibarettir.
– Maide sûresi, âyet: 10, 93 –

Peygamberimiz diyor ki:

Mü’min bana salâvat getirdiğinde, Allah’ın emriyle bir melek o salâvatı alır, kabrime getirir ve “Ey Muhammed! ” der “Ümmetinden falân oğlu filân kimse sana salâvat getirdi.” Bende, “Ey melek” derim “Git o salâvat getiren kimseye, şefaatımın helal olduğunu ve o’na defa dua ettiğimi bildir.”
Sonra da melek arş’a çıkarak, “Ey Rabbim!” der. !Falân oğlu filân kimse sevgili Muhammed’e salâvat getirmiştir.” Allah da, “Git bildir” der. (Kuluma on defa rahmet ve mağfiret ettim.)
Sonra yüce Allah (c.c.) kulun getirdiği salâvat sözlerinin her harfine karşılık bir melek eder, bunlar da kıyamete kadar o kimseye getirdiği salâvatlar karşılığında sevap yazarlar. Öyle ki her meleğin üç yüz altmış dili vardır ve ayrıca üçyüz altmış çeşit de Allah’a hamdü senâ ederler.

Önceki Makaleİzmir Fuarı Nezaman Açılacak, Kapanacak 2013 ?
Sonraki MakaleGünde 8 Saat Çalışılacak, Sabah 8 Akşam 5 İşler

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz