Renkler ve Anlamları

0
487
renkerin anlamlari
renklerin anlamları, taşıdığı anlam

Renkler Hayatımızı Nasıl etkiler ?

Renkler ve Anlamları

Renkler hayatımızda büyük öneme sahiptir, hayat demek renk demek, renkleri hayatımızdan aldığımızda geriye hiçbirşey kalmıyor, her rengin bir etkisi vardır, mesela kırmızı canlı bir renk giydiysek karşı tarafta bulunan kişinin enerjisi yükselir.

Kırmızı enerjiyi yükselten bir renk tonudur , tutku, canlılık, heyecan, dinamizm, anlamlarına gelir, iş dünyasında çok tercih edilen bir renktir. Sektörlere göre dengelil kullanmak gerekir, gıda sektöründe ise yediren bir özelliğe sahiptir kırmızı, insan hayatında ise canlılık dinamizm ve heyecan anlamları vardır.

Renklerin çok güzel etkileri vardır, her rengin bir anlamı vardır aslında, mavinin,turuncunun, yeşilin, kahverenginin bir anlamı vardır. İnsanlar hep kahverenginin güvensiz bir renk olduğunu söylerler ama yapılan araştırmalar bunu söylemiyor, kahverengi hız demektir, sadece bulunduğunuz ortamdan sizi çıkartmaya yönelik yada hızlandırmaya yönelik. Bu yüzden iş dünyasında kahverengini kullanmamak gerek.

Renklerin birçok anlamı vardır, giydiğimiz kıyafetlerin renkleri karşı tarafa ciddi anlamda mesajlar iletir, görünüm veya davranışlar bazen konuşmanın da üstüne çıkabilir, dolayısıyla renkler de bu derecede büyük önem taşır.

mavinin anlamı
mavinin anlamı

Mavi : Gökyüzünün ve denizin rengidir ve mavi rengin üzerimizdeki etkisi denizin ve gökyüzünün bizim üzerimizde yaptığı etkiye çok benzer, huzur verir bizi rahatlatır.

Mavi aynı zamanda güvenin aidiyet duygusunun rengi olarak da tanımlanır, bazı araştırmalar mavi rengin insan metabolizması üzerinde rahatlatıcı birtakım kimyasallar ürettiğini söyleyebiilir, mavi renkli odalarda, mavi renkli ortamlarda çalışan insanların üretkenliğinin fazla olduğu araştırmalarca mevcuttur.

kırmızının anlamı
kırmızının anlamı

Kırmızı: İnsan psikolojisi üstünde ençok etkiye sahip olan renklerden birisi, kırmızı bir ortamda baktığımız zaman ilk dikkat çeken bir renktir, bu noktadan dolayı bazı araştırmalarda şu sonuca ulaşılmış; Bir ortamda kırmızı renk çok fazlaysa o ortamda bulunan insanların diğer ortamda bulunan insanlara göre kalp atışları çok daha fazla oluyormuş.

Bir diğer özelliği ise mutluluğu ve iştah açıcılığı temsil ettiği o yüzden bazı gıda ve içecek gıdalarının logolarında ve ambalaj paketlerinde kırmızının sıkça kullanıldığına şahit olabiliriz. Aynı zamanda kırmızı cinselliği ateşli olmayı, ihtirası da tetikleyen bir renktir.

siyahın anlamı
siyahın anlamı

Siyah : Sihirli bir özelliği vardır, kilolu erkeklerin ve kadınların kilolarını gizlemek için tercih ettikleri bir renk olarak diyebiliriz, böyle büyülü bir özelliği vardır.

Siyahın ne gibi bir psikolojik etkileri olduğu konusunda bahsedebiliriz, siyah çoğu zaman gücü istikrarı , sağlamlığın rengi olarak temsil edilebilir, birçok kültürde ölümün ve ölüm korkusunun temsilcisidir. Birçok cenaze töreninde sıklıkla kullanılan bir renktir siyah. O yüzden siyahın bir noktada ölümü hatırlattığı söylenebilir. Aynı zamanda siyahın konsantrasyon üzerinde olumlu etkisi olduğu söylenir.

beyazın anlamı
beyazın anlamı

Beyaz : Günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan beyaz, aslında temizliğin hijyenin, masumiyetin, aydınlık hallerin temsilcisi ve tetikleyicisi olan bir renk olarak anılabilir, gelinliklerin beyaz olması doktorların ve hemşirelerin beyaz giymesi bu işin masumiyet ve hijyeni çağrıştırdığı içindir.

Bir diğer özelliği ise nötr kalmakla ilgilidir, bir taraf seçmeden tarafa ait olmamaktır. Aynı zamanda masumiyet kısmı da vardır, dikkat ederseniz birçok siyasetçi öncesinde olumsuz ve suçlu birşeyler yaşadıktan sonra basının karşısına hep beyaz gömlek ve beyaz elbise ile çıkmaktadır, bunuın çağrıştırdığı düşünce temiz olmasıdır.

yeşilin anlamı
yeşilin anlamı

Yeşil : Gelişmenin doğanın huzurun rengi diyebiliriz yeşil için aynı zamanda paranın da temsil ettiği renklerden birisidir, yeşil renk aynı zamanda açık tonlarda kullanıldığı zaman insan üstünde ferahlatıcı sakinleştirici bir özelliği vardır, o yüzden bu hissi vermek isteyen mekanlarda bu renkler tercih edilir.

 

Doğanın rengi olduğu için huzuru tetikleyebilir, huzuru ortaya çıkarmada kolaylıklar sağlayabilen bir renktir, aynı zamanda yine başta söylediğimiz gibi ferahlatıcı ve rahatlatıcı özelliği olduğu için birçok hijyen maddesinin içinde ambalajında yeşil renkler kullanılabilmektedir.

sarının anlamı
sarının anlamı

Sarı : Varlığın altının ve güneşin rengidir, zekayı, yaşamı, mutluluğu bazen de ruhsal gelişimi temsil edebilir bunu tetikleyebilir fakat ilginç olan birşey vardır sarı hakkında, sarı rengin yoğun olduğu ortamlarda insanlar çokca daha çabuk sinirlendiği ve bebeklerin daha çabuk ağladığı ortaya çıkmıştır.

Araştırmaların sarı rengin insanlar üzerinde bu şekilde bir etkisinin olduğunu göstermiştir.

 

morun anlamı
morun anlamı

Mor : Kendine güvenin ve egonun rengi olarak tasvip edilmiştir, ayrıca tarihin birçok döneminde lüksün ve ihtişamın rengi olarak mor tercih edilmiştir, yine tarihte saraylarda yaşayanların ve yüksek sınıfların kıyafet seçiminde mor renkler hakimdir, morun şöyle olumsuz özelliği de mevcuttur, insanların bilinçaltındaki korkuyu tetiklediği için insanlarda bazı gerilim duygularını ortaya çıkardığına yönelik bilgiler bulunmuştur.

 

Diğer Renklerin Anlamları

Pembe: Neşe, güven ve rahatlığı ifade eder.
Turuncu: Dışa dönük olmayı ve güveni temsil eder.
Lacivert: Sonsuzluk, otorite ve verimliliği ifade eder.
Kahverengi: Toprağın ve doğallığın rengidir.
Gri: Alçak gönüllülüğü ve dengeyi ifade eder.

Önceki MakaleTürkiye, Irak ve Suriye Arasında Çıkan Su Sorunu
Sonraki MakaleSevr Antlaşması Önemi ve Maddeleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz